Cursor (Wikipedie) od společnosti Anysphere byl vydán ve verzi 3. Jedná se o multiplatformní proprietární editor kódů s podporou AI (vibe coding).
Průkopnická firma FingerWorks kolem roku 2000 vyvinula vícedotykové trackpady s gesty a klávesnice jako TouchStream LP. V roce 2005 ji koupil Apple, výrobu těchto produktů ukončil a dotykové technologie využil při vývoji iPhone. Multiplatformní projekt Apple Magic TouchstreamLP nyní implementuje funkcionalitu TouchStream LP na současném Apple Magic Trackpad, resp. jejich dvojici. Diskuze k vydání probíhá na Redditu.
Byla vydána nová verze 10.3 sady aplikací pro SSH komunikaci OpenSSH. Přináší řadu bezpečnostních oprav, vylepšení funkcí a oprav chyb.
Cloudflare představil open source redakční systém EmDash. Jedná se o moderní náhradu WordPressu, která řeší bezpečnost pluginů. Administrátorské rozhraní lze vyzkoušet na EmDash Playground.
Bratislava OpenCamp 2026 zverejnil program a spustil registráciu. Štvrtý ročník komunitnej konferencie o otvorených technológiách prinesie 19 prednášok na rôzne technologické témy. Konferencia sa uskutoční v sobotu 25. apríla 2026 v priestoroch FIIT STU v Bratislave.
Na iVysílání lze zhlédnout všechny díly kultovního sci-fi seriálu Červený trpaslík.
Společnost Valve aktualizovala přehled o hardwarovém a softwarovém vybavení uživatelů služby Steam. Podíl uživatelů Linuxu dosáhl v březnu 5,33 % (Windows -4,28 %, OSX +1,19 %, Linux +3,10 %). Nejčastěji používané linuxové distribuce jsou Arch Linux, Linux Mint a Ubuntu. Při výběru jenom Linuxu vede SteamOS Holo s 24,48 %. Procesor AMD používá 67,48 % hráčů na Linuxu.
Společnost Apple slaví padesáté narozeniny. Založena byla 1. dubna 1976.
FreeTube, desktopový klient pro YouTube využívající lokální API, byl vydán ve verzi 0.24.0. Toto velké opravné vydání implementuje SABR (Server-Based Adaptive Bit Rate), což řeší část nedávných problémů s načítáním videí z YouTube, a aktualizuje základní komponenty jako Electron nebo přehrávač Shaka Player.
Je tu opět apríl. O víkendu zmizel kamion s 12 tunami tyčinek KitKat. Firmy to využívají k aprílovým žertům. Groupon má super akci. Koupíte 1 tyčinku a dostanete 100 zdarma. Ryanair si přelepil letadla. Šéf Outlooku se ptá, proč mají v baráku 14 beden tyčinek KitKat (𝕏). Prusa Research představuje Prusa Pro ACU a vysvětluje proč přílišné sušení škodí vaším filamentům. Telefon Sony Xperia má miliónnásobný zoom (𝕏). PC.net představil Super Ultrabox 2600 se zajímavými parametry. Další aprílové novinky například na April Fools' Day On The Web.
/var, /tmp zdrojové texty a portage skládka by se neměly motat mezi programy, pokud překročí rozumnou velikost. (Oddělení cenných dat (/home) je naprostou samozřejmostí.)
Jinak výše uvedený postup je v pořádku, jen by bylo dobré v tabulce oddílů po smazání swapu smazat i kořenový oddíl a udělat jej znova o gigabajt větší, začínat ale musí na stejném místě. (To sem píšu jen proto, že ve vašem příspěvku to není.
)
/dev/hda5(Reiser, 5GB) + /dev/hda6(swap, 1GB) = /dev/hda5 (6GB)je to desktop, takze je imho jedno,jestli ma vic partitions nebo jen jednu. prave proto, ze jsem gentoo instaloval poprve, nemel jsem tucha kolik to vsechno bude zabirat mista. kdyby mi dosel flek na /usr/portage tak jsem v podobnym srabu jako ted. a jeste - smazat /dev/hda6, zmenit mu typ na linux (misto swap) aby to pak resize_reiserfs skousnul??
(c)fdisku se přepíše jen tabulka oddílů, ale dál na disku už nic. Vyplatí se však zálohovat i tady. Stačí, když si opíšete to, co fdisk vyplivne po příkazu p.
/home zvlášť nikdy nezaškodí. Totéž můžu říct o čtení manuálových stránek (v tomto případě příkazu resize_reiserfs), tam se dočtete skoro totéž, co jsem napsal.
Tiskni
Sdílej: