Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Záleží na tom, v jakém jazyce hodláte simulovat.
Pokud to je/bude Verilog, máte štěstí. Existuje pro něj poměrně slušný open-source simulátor Icarus Verilog, který se neustále vyvíjí a zlepšuje.
Pokud jste odkázán pouze na VHDL, situace je o dost horší. Z různých pokusů o open-source VHDL simulátor není v dnešní době reálně použitelné vůbec nic. Celkem slušný je simulátor VHDL Simili, který je za rozumnou cenu a existuje i free verze. Se simulátory jako je ModelSim nebo NC-Sim se ale srovnávat nedá. Pokud si chcete vyzkoušet ModelSim v Linuxu, dá se stáhnout tady. Při instalaci si pak zvolíte, zda chcete evaluation verzi nebo máte koupenou licenci. Jenom předem upozorňuji, že pro Linux existují dvě varianty. Levnější LE (roční licence zhruba $5000) podporuje pouze Verilog.
Osobně používám ModelSim SE pro Linux a musím říct, že je to nejlepší nástroj pro simulaci HDL s jakým jsem se setkal. A ve srovnání s Windows verzí je Linuxová stabilnější a zdá se i trochu rychlejší. Jediná nevýhoda je cena; radši ji nebudu ani uvádět.
Špatně jste neudělal nic. Chybu jsem udělal já. Možnost zvolit eval verzi při instalaci byla u starších verzí řady 5.x (nebo to bylo u Windows verze?).
Teď už vám stačí pouze mrknout sem a úplně dole najdete link "ModelSim SE license request form", kde si vyžádáte licenci.
Tiskni
Sdílej: