Dětičky pod dozorem táty zkoušely hacknout tátův uzamčený počítač se Cinnamonem. Povedlo se jim to pouhým náhodným klikáním na virtuální klávesnici na obrazovce. Táta chybu nahlásil a je již opravena. Kliknutím na písmeno "ē" na virtuální klávesnici bylo možné shodit screensaver a tím obejít přihlašování.
Byla vydána nová stabilní verze 1.10.0 distribučního frameworku Flatpak (Wikipedie), tj. technologie umožňující distribuovat aplikace v podobě jednoho instalačního souboru na různé linuxové distribuce a jejich různá vydání. Přehled novinek na GitHubu. Zdůrazněn je nový efektivnější formát repozitáře. Řešena je také bezpečnostní chyba CVE-2021-21261. Aktuálně lze z Flathubu, tj. centrálního repozitáře pro Flatpaky, nainstalovat 1 031 aplikací.
Společnost PINE64 stojící za telefonem PinePhone, notebooky Pinebook a Pinebook Pro, IP kamerou PineCube, hodinkami PineTime, páječkou (pájecím perem) Pinecil, zdroji PinePower nebo RISC-V vývojovou deskou PineCone publikovala na svém blogu lednový souhrn novinek. Opět společně s videem (YouTube, LBRY, TILvids). Od 18. ledna bude možné objednat PinePhone s předinstalovaným Mobianem aneb Debianem pro mobilní zařízení.
Byla vydána nová verze 3.6 svobodného notačního programu MuseScore (Wikipedie). Představení novinek také na YouTube. Zdůrazněn je nový font Leland. Jeho představení na YouTube.
Fedora Magazine představil projekt Fedora Kinoite aneb Fedoru Silverblue s prostředím KDE Plasma. Fedora Silverblue je neměnný systém s atomickými aktualizacemi, tj. základní systém je distribuován jako celek, s prostředím GNOME.
Projekty Elasticsearch a Kibana, doposud distribuované pod licencí Apache 2.0, přejdou na duální licencování pod Server-Side Public License (původně používanou pro MongoDB a neschválenou jako open-source organizací OSI) a vlastní source-available licencí. Změna vejde v platnost počínaje vydáním 7.11.
Na Humble Bundle lze do neděle 17. ledna do 19:00 získat zdarma počítačovou hru Bomber Crew (YouTube, Wikipedie) běžící také v Linuxu.
Minimalistická linuxová distribuce Alpine byla vydána v nové stabilní řadě 3.13. Novinkou jsou např. oficiální obrazy v cloudu (AWS EC2), vylepšené síťové nástroje nebo podpora PHP 8.0.
Uživatelé Admineru verze 3.7.1 a starších mohli být 29. a 30. prosince napadeni. Útočníkovi se podařilo do souboru jush.js, který se do této verze ještě stahoval z adminer.org, vložit kód, který mu odesílal přihlašovací údaje. Pokud jste v tomto čase tuto více než 7 let starou verzi Admineru používali, tak změňte hesla databází, ke kterým jste se přihlašovali. Novější verze ovlivněné nejsou.
Ernie Smith píše o historii populárních routerů Linksys WRT54G, jejichž software byl založený na Linuxu, a proto posléze díky GNU GPL uvolněn jako open source, což vedlo k vývoji alternativního softwaru jako DD-WRT či OpenWrt a řadě dalších využití.
Existuje nejaky zpusob jak prinutit linux, aby automaticky detekoval, ze byl pocitac pri/od-pojen k/od site?
Mam Mandraka 9.0 a sitovku Planet, ktera pouziva ovladac 8139too (myslim, ze je to cip RealTec) a jsem pripojeny na 100Mb pripojku. Pokud vytahnu sitovy kabel ze zdi, okamzite se nehoraznym zpusobem zpomali Xka. Windows>=2000 si tohle umi detekovat automaticky.
Pod linuxem jsem prisel na toto reseni, ktere se mi ale nelibi, protoze vyzaduje manualni za/vypnuti site v linuxu:
- pred odpojenim od site jako root spustim /sbin/ifdown eth0 az pak muzu vyndat kabel ze zdi - po znovupripojeni sitoveho kabelu zase jako root spustim /sbin/ifup eth0O tu pripojku se delim s dalsimi lidmi - vim, ze by me problemy asi vyresil HUB, ale zajimalo by me, jak toto pri/odpojovani od site resi napr. majitele notebooku.
Diky.
Hmm. Diky.
Neco podobneho me taky napadlo, ale tohle reseni se mi taky moc nelibilo. Urcite to musi jit udelat pomoci obsluhy preruseni od sitovky - takhle to urcite delaji ty Windows.
Bez tehle funkce mi prijde pouziti notebooku s Linuxem jako pomerne nepohodlne.
Jelikoz je system XWindow navrzen pro praci s grafickym terminalem po siti, predpokladam, ze kdyz maji sit, tak jdou vsechny graficke operace pres sitovy protokol. No a kdyz prislusni demoni a jina stasidla o tu sit prijdou, tak hold cekaji, az ji zase ziskaji a na Xka kaslou.
Pardon jestli tady vykladam pohadky , ale co se tyce Linuxu jsem pouze pouceny uzivatel, nikoli znalec jejich strev.
Tiskni
Sdílej: