Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma. V Týdnu v GNOME je zmíněn flatpak balíček pro GIMP 0.54.1 z roku 1996. Jedná se o poslední verzi GIMPu postavenou nad toolkitem Motif.
Home Assistant Operating System, tj. linuxová distribuce optimalizována pro hostování Home Assistanta a jeho aplikací, byl vydán v nové major verzi 18.0.
Po šestiletém úsilí byla z jádra Linux odstraněna funkce strncpy(). Všechna předchozí volání této funkce byla převedena na bezpečnější alternativy.
Byla vydána nová verze 261 správce systému a služeb systemd (Wikipedie, GitHub). Z novinek lze vypíchnout nový subsystém IMDS (Cloud "Instance Metadata Service"), nový příkaz storagectl nebo novou komponentu systemd-sysinstall.
Vývojové prostředí Qt Creator bylo vydáno ve verzi 20 (seznam změn). Novinky zahrnují hlavně rozšíření pro integraci LLM agentů nebo minimalistický editační režim uživatelského rozhraní („zen mode“).
Už jste se prolétli na webu Google Earth? Přibyl tam Simulátor letu (Nástroje / Simulátor letu). Funguje i bez účtu Google [𝕏].
Byla vydána nová verze 4.7 (𝕏, Bluesky, Mastodon) multiplatformního open source herního enginu Godot (Wikipedie, GitHub). Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Mastodon (Wikipedie) - sociální síť, která není na prodej - byl vydán ve verzi 4.6. Přehled novinek s náhledy v oznámení na blogu.
V Edici CZ.NIC, knižní řady správce české národní domény, vychází nová kniha Martina Malého Kódy, buildy, firmwary. Autor po půl roce od vydání předchozího titulu přichází se svou již sedmou knihou, tentokrát zaměřenou na vývoj programového vybavení pro embedded zařízení. Publikace s podtitulem Základy vývojářského řemesla pro tvůrce hobby elektroniky nabízí praktického průvodce pro všechny, kdo své projekty vytvořené s Arduinem
… více »V Brně na FIT VUT probíhá dvoudenní open source komunitní konference DevConf.CZ 2026. Na programu je celá řada zajímavých přednášek, lightning talků, meetupů a workshopů. Přednášky lze sledovat i online na YouTube kanálu konference. Aktuální dění lze sledovat na Matrixu, 𝕏 nebo Mastodonu.
Jsem zacatecnik a potreboval bych poradit, jestli lze z shellu spustit indentaci EMACS na soubor .cc. Potreboval bych zkratka EMACSem oindentovat soubor (vice), aniz bych musel EMACS spoustet, sobory v nem otevirat a indentovat. Zkratka spustit ho ze shellu s nejakymi parametry, aby se neotviral v okne ale jenom zadany soubor oindentoval a ulozil (pod stejnym nebo i jinym nazvem). Lze to nejak elegantne zaridit?
Diky za odpoved.
roumen
. Nastavit se to dá hodně, takže by s tím neměl být problém.
.emacs, kde se ti uklada tvoje nastaveni klaves, barvicek a vseho moznyho. tak v nem jde zadat funkce, ktere se spusti bezprostredne po startu. takze kdyz si na konec pridas asi zhruba toto:(find-file "/cesta/soubor_pro_indentaci.c") (mark-whole-buffer) ;zde se vybere odkud pokud se ma formatovat, treti parametr nil znamena pouziti indentace aktualniho modu (indent-region 1 1000 nil) (save-buffer) (save-buffers-kill-emacs)a spustis emacs, otevre se okno emacsu, problikne tam nahrani souboru, probubla indent, ulozi se a zavre. samozrejme si zazalohuj svuj puvodni ~/.emacs, udelat shell skript, ktery ti patricne upravi ~/.emacs a spusti emacs, a treba jeste vrati puvodni ~/.emacs uz jiste zvladnes.
Tiskni
Sdílej: