Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Prosím, prosím, řekněte, že to byl vtip, ať nemám depresi…
Prosím, prosím, řekněte, že to byl vtip, ať nemám depresi…
/home
(resize_reiserfs
, ale je i resize2fs
), posune se vpřed (třeba dd if=/dev/hda skip=odkud of=/dev/hda seek=kam bs=512 count=počet_sektorů
), přepíše se tabulka oddílů, zvětší se oddíl pro /
.
(kam-odkud) > počet
, tak to fungovat bude. (Dělal jsem to několikrát.) A pokud bude dd
kopírovat odzadu (třeba po úpravě zdrojovéko kódu), tak posouvání vpřed bude možné i s překryvem.
/home
, tak tu partition zruště, udělejte z ní menší a adekvátně zvětšete kořenový filesystém. Samozřejmě ale záleží na tom, co je sda5
.
2. Případně by stačilo rozdělit sda6
na dvě části a jednu přimountovat jako nějaký větší adresář, který je momentálně na kořenovém filesystému.
3. Existují i nástroje, které umožňují resize filesystému bez ztráty dat, ale osobně jim moc nevěřím (asi bezdůvodně).
4. V krajním případě by stačilo nějaký větší adresář přesunout z kořenového filesystému do /home
a použijte symbolický link nebo 'mount --bind
'.
V každém případě, myslel-li jste vážně ten dodatek z 18:42, doporučuji buď si nejdřív důkladně nastudovat, co vlastně děláte, nebo to nechat udělat někoho jiného.
df
a fdisk -l /dev/sda
.
/var/cache/apt/archives
. Stačí si je někam zazálohovat a potom zase nahrát zpátky - apt si před začátkem stahování balíčku zjišťuje, jestli už není na disku stažený, a když tam je (stejná verze), tak ho znovu nestahuje
Tiskni
Sdílej: