Vývojáři KDE ve spolupráci se společností Slimbook oznámili 16palcový notebook KDE Slimbook VI s předinstalovaným KDE Neon s Plasmou 6. Uvnitř se nachází procesor AMD Ryzen 7 8845HS s integrovanou grafickou kartou Radeon 780M.
Ve Würzburgu dnes začala konference vývojářů a uživatelů desktopového prostředí KDE Akademy 2024. Sledovat lze také online (YouTube, Mastodon, 𝕏, …)
Byla vydána nová major verze 14 svobodného systému pro řízení přístupu k síti (NAC) PacketFence (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení o vydání. Pro uživatele předchozích verzí jsou k dispozici poznámky k aktualizaci.
Jak nahrávat zvuk z webového prohlížeče na Linuxu s PipeWire pomocí Nahrávání zvuku (Sound Recorder) a Helvum případně qpwgraph, článek na webu Libre Arts.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána ve verzi 2024.9.
České bezpečnostní instituce, jmenovitě Vojenské zpravodajství (VZ) a Bezpečnostní informační služba (BIS), ve spolupráci s americkou Agenturou pro kybernetickou a infrastrukturní bezpečnost (CISA), Federálním úřadem pro vyšetřování (FBI), Národní bezpečností agenturou (NSA) a dalšími mezinárodními partnery ze Spojeného království, Austrálie, Kanady, Německa, Nizozemska, Estonska, Ukrajiny a Lotyšska vydaly upozornění (
… více »Byla vydána (𝕏) srpnová aktualizace aneb nová verze 1.93 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.93 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Společnost Laravel stojící za stejnojmenným open source PHP frameworkem získala investici 57 milionů dolarů od společnosti Accel. Především na Laravel Cloud.
Byla vydána verze 1.81.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Řešena je také zranitelnost CVE-2024-43402. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.
mkdir tmp1 tmp2
cp skype*.deb tmp2/
dpkg-deb -e skype*.deb tmp1/
cd tmp1/
a upravit řádek "Depend" v souboru "control" (tj. dát tam něco jako "libqt3-mt (>= 3.3.4)" místo "libqt3c102-mt...").
potom
tar cvzf ../tmp2/control.tar.gz ./*
cd ../tmp2/
ar r skype*.deb control.tar.gz
dpkg -i skype*.deb
dpkg-deb -e skype*.deb tmp1/
"vybalí" z balíčku soubory s informacemi pro dpkg do adresáře tmp1. V souboru "control" jsou uvedeny informace o závislostech, které je potřeba upravit.
Příkaz tar cvzf ../tmp2/control.tar.gz ./*
je dobře (je možné "./" vynechat a napsat samotnou "*"), vytvoří tar.gz archiv ze všech souborů v aktuálním adresáři (tj. v adresáři tmp1). V tom archivu control.tar.gz totiž nemá být žádná adresářová struktura, jen samotné soubory.
Debianí balíček je v podstatě normální ar archiv, který obsahuje soubory control.tar.gz a data.tar.gz (a soubor debian-binary). Příkazem ar x balicek.deb
je možné balíček rozbalit a přesvědčit se.
Příkaz ar r skype*.deb control.tar.gz
tedy jednoduše nahradí současný soubor control.tar.gz v debianím balíčku tím souborem control.tar.gz, který jste si sám vytvořil a který obsahuje soubor control s upravenými závislostmi. Takhle upravený balíček by pak měl jít bez problému nainstalovat (není to jen teorie, sám jsem si to radši vyzkoušel :)
dpkg-deb -x balicek.deb x dpkg-deb -e balicek.deb x/DEBIAN editovat x/DEBIAN/control dpkg-deb -b x balicek.debhotovo
fakeroot
před tar cvzf ...
a možná i před ar r ...
(není nutné).
U druhé metody přidat fakeroot před dpkg-deb -b x balicek.deb
.
Tiskni Sdílej: