Po 17 alfa verzích a 17 beta verzích byla vydána první Release Candidate verze nové major verze 4.0 multiplatformního open source herního enginu Godot (Wikipedie, GitHub). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Vznikl Fedora Asahi SIG se zaměřením na počítače Apple. Eric Curtin jej představil na konferenci FOSDEM.
Byla vydána nová verze 1.48 webového prohlížeče Brave (Wikipedie, GitHub). Postavena je na Chromiu 110. V platnost vstoupily změny v Odměnách Brave. Končí virtuální BAT (vBAT). Pro vydělávání na tokenech BAT je nutné propojit úschovný účet s profilem odměn aneb vytvořit si účet na Uphold.
Endless OS byl vydán ve verzi 5.0.0. Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání.
Google Chrome 110 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 110.0.5481.77 přináší řadu oprav a vylepšení (YouTube). Opraveno bylo 15 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře (YouTube).
Bylo rozhodnuto, že nejnovější Linux 6.1 je jádrem s prodlouženou upstream podporou (LTS). Ta je plánována do prosince 2026. LTS jader je aktuálně šest: 4.14, 4.19, 5.4, 5.10, 5.15 a 6.1.
Byla vydána nová major verze 4.0.0 multiplatformního BitTorrent klienta Transmission (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu.
Do 13. února běží na Steamu přehlídka nadcházejících her Festival Steam Next | únor 2023 doplněná demoverzemi, přenosy a dalšími aktivitami. Demoverze lze hrát zdarma.
Byl vydán xorg-server 21.1.7. Mimo jiné je řešena zranitelnost CVE-2023-0494 zneužitelná k lokální eskalaci práv (pokud X server běží pod právy roota).
Fedora 38 nabídne celý Flathub. Od Fedory 35 platí, že pokud si v edici Workstation při úvodním nastavení povolíte zdroje třetích stran, nastaví se vám mezi těmito zdroji také Flathub. Ten k dnešnímu dni nabízí zhruba 2000 aplikací ve formátu Flatpak, mezi nimiž naleznete i ty proprietární, které ve Fedoře nejsou k dispozici. Doteď se ale Flathub nastavoval pouze ve filtrované podobě. Dokud si uživatel sám Flathub nepřidal, měl z tohoto
… více »Dobrý den,
mám problém s nastavením českých znaků v Kubuntu 5.10.
Nastavil jsem národní prostředí:
LC_ALL="cs_CZ.UTF-8"
LC_CTYPE="cs_CZ.UTF-8"
Ale bohužel to nepomohlo. Zkoušel jsem načíst i jinou klávesnici apod. Bohužel stále bez výsledku.
Samozřejmě se to týká jen textového režimu, v X11 včetně spuštění oken konzole funguje všechno bez problémů - tedy kromě speciálních znaků přes ALT_GR, např. kombinace ALT_GR s nějakým písmenem, která by měla vypsat speciální znak, nefunguje.
V čem jsou tedy problémy s klávesnicí?
(Pro úplnost doplním, že samozřejmě mám v systému instalované jak české locales UTF-8 i ISO 8859-2, ale v nastavení mám UTF-8.)
unicode_start
?
unicode_start
a unicode_stop
. Tak jsem něco vyzkoušel:
localedef -i cs_CZ -f UTF-8 cs_CZ.UTF-8 export LANG="cs_CZ.UTF-8" unicode_start setfont LatArCyrHeb-16A najednou mi to píše zase česky, ale jen do té doby, než spustím Xka. Takže nic moc.
loadkeys -u <nějake rozložení>
localedef -i cs_CZ -f UTF-8 cs_CZ.UTF-8 export LANG="cs_CZ.UTF-8" unicode_start setfont LatArCyrHeb-16 loadkeys -u czFont mi v konzoli funguje. Nejedou rámečky v Midnight Commanderu, ncurses jsem kompiloval bez Unicode. Klávesnice už jede taky, před tím nejela, ale já ji v konzoli nepoužívám. Jen se pokazí font při přepnutí z X, nenamáhal jsem se s tím něco dělat. Nicméně jsem ještě v době, kdy jsem používal Red Hat (8,9 a FC1), UTF-8 rušil a dával tam zpět ISO-8859-2, které se mi líbílo a pořád líbí víc.
Tiskni
Sdílej: