V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Ministerstvo vnitra odhalilo závažný kyberincident v IT systému resortu. Systém, do kterého se dostal útočník bez oprávnění, byl odpojen a nedošlo k odcizení dat [𝕏].
Poskytovatel připojení mi namontuje anténu a nastaví připojení. Já dodám vlastní PC (slabý stroj), na kterém poběží Linux a bude poskytovat inet.
Technik, co mi včera měřil dosažitelnost signálem, říkal, že si Linux zaheslují, abych se jim nemohl nabourat do sítě a ohorožovat ostatní připojené. Je to běžné? A hlavně, je to vůbec potřeba?
Technik také říkal, že místo mého Debianu Woody (nebo upgradu na Sarge), na kterém běží stávající "Eurotel data nonstop router", je potřeba použít starý RedHat 7.1 nebo 7.3, protože nové Linuxy mají problém se síťováním. To tu nechci rozebírat, byl to moc ochotný pán a pouze to naznažuje, že Linux není jeho oborem. Řekl bych ale, že podobně se unáhlil s zaheslováním mého stroje.
Je přiměřené argumentovat, že když instalují připojení na herní WinXP (asi velká část zákazníků), museli by uživatele shodit na usera a admina mu zaheslovat?
Předem díky za názory.
Myslím, že s tím neposkytnutím rootovského hesla bude problém jinde. Když ho zákazníkovi poskytnou, není jasné, kdo za server zodpovídá. V takovém případě existují dvě možnosti:
1. zákazník má server plně pod kontrolou, poskytovatel od něj dává ruce pryč.
2. server má pod kontrolou poskytovatel a provádí veškeré potřebné zásahy.
Nic mezi IMHO nebude nikdy fungovat a vždycky dojde k nějakému konfliktu, kterému se oni zjevně chtějí touhle akcí vyhnout.
Otázkou tedy zůstává, proč reinstalovat něco co funguje, proč jen nepřekonfigurovat stávající instalaci.
K řečím typu "nové Linuxy mají problém se síťováním" se ani vyjadřovat nebudu.
Nemáš možnost si nechat od poskytovatele sdělit parametry připojení a všechno si nakonfigurovat a nainstalovat sám? To je myslím nejelegantnější řešení.
Tiskni
Sdílej: