Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Ted napriklad v testing distribuci vubec neni kdevelop a k3b (nenasel jsem), ve stable i v unstable jsou. Co s tim?http://www.abclinuxu.cz/blog/hell/2005/11/3/107812#16
Ono je to trošku jinak. Závislosti v testingu jsou v pořádku, "soudruzi" nemají co opravovat. Takže při čerstvé instalaci na žádný problém nenarazíte.Zrejme jste necetl moje (a nejen moje) vzlykani pozorne - napr. K3B se proste v soucasnem testing vubec nenachazi, tzn. budu-li instalovat z minimal-CD, na kterem je jen hrstka nejnutnejsich balicku a zbytek budu chtit tahat z netu (moje obvykla instalace) - jsme tam. Druha cesta k temuz je, chceme-li nainstalovat nejaky novy balicek ... ale to bych se opakoval, viz muj puvodni prispevek.
některé "brzdy" nachvilku odeberou).Ano, napr. v pripade KDE (resp. balicku kamera, na kterem toho zaviselo docela dost) to bylo pres mesic
Přímo se nabízí unstable, kde opravdu nic zkoumat nemusíte. Stačí přidat nachvilku zdroj unstablu, zabezpečit aby se neupgradoval celý testing, nainstalovat požadovaný balíček a zase zdroj unstablu odstranit.Ano, to jsem uvadel jako jeden z bodu, jak to vyresit. Vcetne toho, proc me to irituje - to je duvod, proc nepouzivam jine distribuce.
Nebo si můžete stáhnout ten v testingu momentálně neexistující zdrojový balíček ze snapshots.debian.net a jednoduše z něj vytvořit binární balíček se správnými závislostmi (prostě dpkg-buildpackage ...).Vy jste to vazne necetl :o) (nic ve zlem)
A nebo postupovat tak, jak postupují uživatelé distribucí bez 16000 ready-to-install balíčků...Souhlasim, tohle JE argument. Nic lepsiho jsem bohuzel zatim nenasel.
A to loučení s Debianem... No na můj vkus docela teatrální ;)Jsem uz takovy, kdyz neco zklame moje ocekavani, upadam do patosu a teatralnosti ;)
napr. K3B se proste v soucasnem testing vubec nenachazi, tzn. budu-li instalovat z minimal-CD, na kterem je jen hrstka nejnutnejsich balicku a zbytek budu chtit tahat z netu (moje obvykla instalace) - jsme tamAsi si nějak nerozumíme. Že v testingu není v současné době K3B je sice smutné, ale jak to souvisí se závislostmi? Prostě se mi při instalaci čerstvého systému K3B vůbec nenabídne a budu si ho muset opatřit z jiného zdroje. Při instalaci nových balíčků taky žádný problém nevidím. Prostě v testingu je kupa balíčků, které mají navzájem vyřešeny závislosti, takže s instalací těhle balíčků není problém. Problém může být, pokud mám např. K3B z doby, kdy ještě v testingu byl a vyžaduje nějakou knihovnu, která je v konfliktu s jinou (novější) knihovnou vyžadovanou ostatními balíčky v testingu. To ale u čisté instalace nehrozí. Že nějaký balíček v testingu byl a teď tam není může být nepříjemné, ale chyba to určitě není. Při velkých změnách (jako byl tenhle přechod na nové C++ ABI) je občas nutné některé balíčky z testingu dočasně odstranit, aby nebrzdily ostatní balíčky. Např. na novém libqt3-mt, kdelibs3 a gcc 4.0 záviselo pár (hodně) set balíčků, které se snažily dostat do testingu. A několik balíčků (amarok, k3b, ...), které nebude možné ještě dlouho (např. kvůli RC bugům) upgradovat na novější verzi, závisí na starších verzích důležitých balíčků a brzdí tak celý přechod. Kdyby nebyly odstraněny z testingu, celý přechod by trval mnohem déle, protože by se tvořily další a další konflikty. Nebo by se muselo zakázat uploadování nových verzí některých balíků do unstablu, dokud se současné verze nepropracují do testingu. Prostě zmatek. Dočasné odebrání některých problémových balíčků bylo IMHO jediné možné řešení.
Že v testingu není v současné době K3B je sice smutnéAno, to trochu smutne je.
...
Prostě se mi při instalaci čerstvého systému K3B vůbec nenabídne
...
Při instalaci nových balíčků taky žádný problém nevidímAno, presne o tom mluvim a povazoval jsem tyto dve veci za totozny pripad, asi jsem se tedy nepresne vyjadril. Shodneme se tedy na tom, ze nektere balicky "normalni" cestou nejdou do ciste instalace vubec dostat a ve "stare" instalaci se muzu dostat do situace, kdy mohou byt skrze verze knihoven v podstate v konfliktu dva ruzne balicky, tj. (ted placam-vykonstruovany priklad) - budu chtit nainstalovat Gimp, jenomze se mi tim odinstaluje K3B, protoze zavisi na jine verzi knihoven.
...
Problém může být, pokud mám např. K3B z doby, kdy ještě v testingu byl a vyžaduje nějakou knihovnu, která je v konfliktu s jinou (novější) knihovnou vyžadovanou ostatními balíčky v testingu.
Při velkých změnách (jako byl tenhle přechod na nové C++ ABI) je občas nutné některé balíčky z testingu dočasně odstranit, aby nebrzdily ostatní balíčky.Chapu technicke duvody, proc je to nutne a respektuji to. Jak uz jsem psal - cely problem tedy nakonec tkvi v mem nepochopeni filosofie verzovani Debianu, tohle jsem proste ocekaval v unstable.
...
které nebude možné ještě dlouho upgradovat
growisofs
... je to úplně jednoduché.musim napred "apt-get update",nechces snad tvrdit, ze tento prikaz muze za zavislosti balicku
cimz se dostavam do popisovane situace s rozbitymi zavislostmi a nektere balicky uz proste nenainstaluju a nektere nainstalovane se dokonce snazi odinstalovat.pokud ti vadi resit obcasne problemy se zavislostmi, tak nechapu proc nepouzivat stable. tve nadavani je trochu slaboduche. zrovna tak nechapu proc pouzivas pouze upgrade a ne dist-upgrade, takze ti problemy se zavislostmi patri...
pokud ti vadi resit obcasne problemy se zavislostmi, tak nechapu proc nepouzivat stable.Přesně tak. Jde-li o instalaci v práci, na kterou spoléhá více uživatelů, není důvod používat verzi _testing_.
Nemam pocit, ze bych neco takoveho delal, nerozumim teto otazce.musim napred "apt-get update",nechces snad tvrdit, ze tento prikaz muze za zavislosti balicku
pokud ti vadi resit obcasne problemy se zavislostmi, tak nechapu proc nepouzivat stable.Protoze na stanicich se vetsinou stable proste pouzivat neda. Mozna ted, kdy od jeho vydani jeste neuplynula takova doba, ale uz treba za pul roku... Pri volbe distribuci jsem zkratka po dlouhem zkoumani dosel k zaveru, ze na server je nejlepsi volbou deb. stable a na stanice deb. testing. Kdo je dobrodruh a chce byt up-to-date, muze si hrat s unstable.
tve nadavani je trochu slaboducheVolte slova, priteli. Snazim se vyresit nejaky problem a nikoho osobne neosocuji.
zrovna tak nechapu proc pouzivas pouze upgrade a ne dist-upgrade,Protoze neupgraduji distribuci, neprechazim ze stable na testing, ale jen v ramci testingu chci cerstvejsi balicky. Alespon tak jsem (nejspis tedy spatne) pochopil manualove stranky. Nebo se upgrade nema vubec pouzivat? A co kdyz pouziji aptitude? To spousti upgrade, nebo dist-upgrade?
takze ti problemy se zavislostmi patri...Dekuji za pomoc, od toho to forum nakonec je.
treba proto aby si apt-get nacetl aktualni seznam dostupnych balickuNemam pocit, ze bych neco takoveho delal, nerozumim teto otazce.musim napred "apt-get update",nechces snad tvrdit, ze tento prikaz muze za zavislosti balicku
Protoze na stanicich se vetsinou stable proste pouzivat neda. Mozna ted, kdy od jeho vydani jeste neuplynula takova doba, ale uz treba za pul roku...Nechapu proc by se nemel dat pouzit. Ja mam sice unstable, ale proc? Protoze mam dobry pocit ze muzu rict, ze jej mam, ale ne ze by to bylo potrebne...
upgrade - ti upgraduje pouze balicky co mas v systemu, ale neresi nove zavislosti tech upgradovanych balicku dist-upgrade - upgraduje to co mas v systemu i s jejich treba nove vzniklymi zavislostmi ale tohle vsechno mas pekne popsane v man apt-get, takze staci umet cistzrovna tak nechapu proc pouzivas pouze upgrade a ne dist-upgrade,Protoze neupgraduji distribuci, neprechazim ze stable na testing, ale jen v ramci testingu chci cerstvejsi balicky. Alespon tak jsem (nejspis tedy spatne) pochopil manualove stranky. Nebo se upgrade nema vubec pouzivat? A co kdyz pouziji aptitude? To spousti upgrade, nebo dist-upgrade?
Dekuji za pomoc, od toho to forum nakonec je.neni zac :P
Tiskni
Sdílej: