Byla vydána květnová aktualizace aneb nová verze 1.79 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.79 vyšlo také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Jak to bude s podporou rastrového grafického formátu JPEG XL ve webových prohlížečích? Google ji nedávno z Chrome a Chromia odstranil (#1178058#c84). Jednou z novinek beta verze Safari 17 je ale právě podpora JPEG XL. Vráti se JPEG XL do Chrome a Chromia (#1451807)? Dění kolem JPEG XL lze sledovat například na r/jpegxl.
Byla vydána nová stabilní verze 6.1 (aktuálně 6.1.3035.51) webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 114. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu. Nový Vivaldi se pro Bing tváří jako Microsoft Edge (upravený User-Agent) a díky tomu v něm funguje Bing Chat. Vylepšeny byly Pracovní prostory (Workspaces). Podrobný přehled v Changelogu.
Linuxová distribuce ArchLabs Linux po šesti letech vývoje končí. Dobbie to zabalil.
David Tschumperlé v obšírném článku se spoustou náhledů shrnuje vývoj multiplatformního svobodného frameworku pro zpracování obrazu G'MIC (GREYC's Magic for Image Computing, Wikipedie) za poslední rok a půl.
Vývojáři postmarketOS vydali verzi 23.06 tohoto před šesti lety představeného operačního systému pro chytré telefony vycházejícího z optimalizovaného a nakonfigurovaného Alpine Linuxu s vlastními balíčky. Přehled novinek v příspěvku na blogu. Na výběr jsou 4 uživatelská rozhraní: GNOME Shell, Phosh, Plasma a Sxmo. Aktuálně podporovaných zařízení je 30.
Byla vydána distribuce openSUSE Leap verze 15.5 (poznámky k vydání). Jde o konzervativní distribuci odpovídající komerčnímu SUSE Linux Enterprise 15, nyní Service Pack 5. Mělo jít o poslední aktualizaci Leap v současné podobě před přechodem na Adaptable Linux Platform s „neměnným“ základem, ale padlo rozhodnutí, že v roce 2024 ještě vyjde Leap 15.6 s podporou do konce roku 2025.
Alyssa Rosenzweig v příspěvku na blogu oznámila, že Asahi Linux už zvládá OpenGL 3.1. Dokončuje se podpora OpenGL ES 3.1. Dalším krokem bude Vulkan 1.0.
Intel nedávno představil a pod licencí SIL Open Font License (OFL) na GitHubu zveřejnil font Intel One Mono. Font je určen především pro zobrazování textu v emulátorech terminálu a vývojových prostředích (Přehled fontů s pevnou šířkou).
Na redditu byly publikovány zajímavé QR kódy vygenerované pomocí Stable Diffusion. Přehled použitého softwaru v článku na Ars Technica.
Řeším to samé, už x verzí jádra zpátky mi to vybíhá při bootu, iptables 1.3.5 jsem stáh a zjistil, že to problém neřeší. Určitě dam vědět, až naleznu odpověď. V konfigu jádra jsem žádné IP_TABLES nenašel.
Tak jsem zabrousil po netu a podle jedné rady jdu ověřovat stav.
Tak nevim, nevidim tam požadované ...
# # Networking # CONFIG_NET=y # # Networking options # CONFIG_NETDEBUG=y CONFIG_PACKET=y CONFIG_PACKET_MMAP=y !!! chybí !!! CONFIG_NETFILTER=y CONFIG_UNIX=y CONFIG_XFRM=y # CONFIG_XFRM_USER is not set # CONFIG_NET_KEY is not set CONFIG_INET=y # CONFIG_IP_MULTICAST is not set # CONFIG_IP_ADVANCED_ROUTER is not set CONFIG_IP_FIB_HASH=y
Jeden tip, jdu ověřit, co to spáchá.
S distribučnim jádrem mam reakci na modinfo ip_tables
:
filename: /lib/modules/2.6.12-12mdk-i686-up-4GB/kernel/net/ipv4/netfilter/ip_tables.ko.gz license: GPL author: Netfilter Core Team <coreteam@netfilter.org> description: IPv4 packet filter vermagic: 2.6.12-12mdk-i686-up-4GB 686 gcc-4.0 depends:
Snad jsem na stopě? Zkompiluju a dam vědět.
Zatim nic, tak ještě zkoušim nepoužít "netlink netfilter interface".
(Taky si někdy připadáte méněcenní?
Zatim smolíček. Fajn. Když se má zkompilovat, MUSÍ bejt, ležet na disku. Takže jsem ho našel v /usr/src/linux-2.6.18/net/ipv4/netfilter
... neboli
$ ls ip_ta ip_tables.c ip_tables.oMakefile o něm píše následující:
# generic IP tables obj-$(CONFIG_IP_NF_IPTABLES) += ip_tables.oa tedy jen ho ještě docpat do konfigurace jádra.
Což ovšem zdá se, že je ...
$ grep IPTABLES /usr/src/linux/.config CONFIG_IP_NF_IPTABLES=y
Nakonec vše ok, bootoval jsem jiné jádro , stačilo se podávat do
/boot/<
a podle poslední změny bylo jasno
Takže výsledek zní:
# modinfo ip ipcomp ip_nat_irc ipt_ECN ipt_ttl ip_conntrack ip_nat_pptp ipt_ecn ipt_ULOG ip_conntrack_amanda ip_nat_sip ipt_hashlimit ip_vs ip_conntrack_ftp ip_nat_snmp_basic ipt_iprange ip_vs_dh ip_conntrack_h323 ip_nat_tftp ipt_LOG ip_vs_ftp ip_conntrack_irc ip_queue ipt_MASQUERADE ip_vs_lblc ip_conntrack_netbios_ns iptable_filter ipt_NETMAP ip_vs_lblcr ip_conntrack_netlink iptable_mangle ipt_owner ip_vs_lc ip_conntrack_pptp iptable_nat ipt_recent ip_vs_nq ip_conntrack_proto_sctp iptable_raw ipt_REDIRECT ip_vs_rr ip_conntrack_sip ip_tables ipt_REJECT ip_vs_sed ip_conntrack_tftp ipt_addrtype ipt_SAME ip_vs_sh ip_nat ipt_ah ipt_TCPMSS ip_vs_wlc ip_nat_amanda ipt_CLUSTERIP ipt_TOS ip_vs_wrr ip_nat_ftp ipt_DSCP ipt_tos ip_nat_h323 ipt_dscp ipt_TTL
Tiskni
Sdílej: