Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek i s náhledy aplikací v Týden v GNOME a Týden v KDE.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 20 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Desktopové prostředí Cinnamon, vyvíjené primárně pro distribuci Linux Mint, dospělo do verze 6.0. Seznam změn obsahuje především menší opravy a v říjnovém přehledu novinek v Mintu avizovanou experimentální podporu Waylandu.
OpenZFS (Wikipedie), tj. implementace souborového systému ZFS pro Linux a FreeBSD, byl vydán ve verzích 2.2.2 a 2.1.14. Přináší důležitou opravu chyby vedoucí k možnému poškození dat.
V ownCloudu byly nalezeny tři kritické zranitelnosti: CVE-2023-49103, CVE-2023-49104 a CVE-2023-49105 s CVSS 10.0, 8.7 a 9.8. Zranitelnost CVE-2023-49103 je právě využívána útočníky. Nextcloudu se zranitelnosti netýkají.
I letos vychází řada ajťáckých adventních kalendářů. Programátoři se mohou potrápit při řešení úloh z kalendáře Advent of Code 2023. Pro programátory v Perlu je určen Perl Advent Calendar 2023. Zájemci o UX mohou sledovat Lean UXmas 2023. Pro zájemce o kybernetickou bezpečnost je určen Advent of Cyber 2023…
Byla vydána verze 2.12 svobodného video editoru Flowblade (GitHub, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Videoukázky funkcí Flowblade na Vimeu. Instalovat lze také z Flathubu.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 23.11 Topi. Přehled novinek v Changelogu.
Po 4 měsících vývoje byla vydána nová verze 4.2 multiplatformního open source herního enginu Godot (Wikipedie, GitHub). Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu a na YouTube.
Byla vydána nová stabilní verze 23.11 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Tapir. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
kernel-sources
nebo tak nějak.
jsem uplna linuxova nulato jseš... radši napiš, co máš za distribuci
tar -xvjf linux-2.6.14.3.tar.bz2
cd linux-2.6.14.3
make menuconfig
make
cp arch/i386/boot/bzImage /boot/linux-kernel-2.6.14.3 make modules_install
/etc/lilo.conf
:
image=/boot/linux-kernel-2.6.14.3 root=/dev/hda1 read-only label=nove_jadroPotom spustit
/sbin/lilo
.
Pro GRUB napsat do /boot/grub/menu.lst
title Linux 2.6.14.3 root (hd0,0) kernel /boot/linux-kernel-2.6.14.3 root=/dev/hda1 roJe potřeba tyto příklady poněkud přizpůsobit podle těch zápisů, které už ve zmíněných souborech jsou.
/usr/src/linux
. Možná už přímo po tomto úkonu půjde ovladač nainstalovat. Pokud ne, je potřeba spustit make
. Snad tam bude přiložen soubor .config
, pokud ne, mohl by být v adresáři /boot
, jen s jiným jménem, takže by mohlo stačit jej okopírovat a přejmenovat.
Možná by se daly sehnat i ovladače předkompilované pro vaše jádro vaší distribuce.
.tar.gz
/.tgz
nebo .tar.bz2
/.tbz
. Pokud je v tom adresář pojmenovaný podobně, jako ten balíček, a je v něm configure
, jsou to zdrojové texty. Pokud je tam usr
a nějaké další adresáře, je to binární balíček. Rozbaluje se to takto:
tar xvzf balíček.tar.gz tar xvzf balíček.tgz tar xvjf balíček.tar.bz2 tar xvjf balíček.tbz
rpm -i jméno_toho_balíčku_se_zdrojáky_jádra.rpm
?
make
atd. podle popisu výše. Karamba by snad mohla mít taky nějaký RPM balíček, jinak se dá samozřejmě zkompilovat ze zdrojáků a nainstalovat třeba takto:
mkdir -p /opt/karamba-její_číslo_verze ./configure --prefix=/opt/karamba-její_číslo-verze && make && make installV případě, že by bylo potřeba Karambu smazat, stačí vymazat jen
/opt/karamba-její_číslo_verze
.
sudo
- superuser do, ale není potřeba si tím pro tuto chvíli přidělávat práci, sudo navíc není všude.)
rpm -i --force balíček.rpmNení to ale bez rizika, doporučuju někam okopírovat ten soubor, o který se tahají, kdyby se něco pokazilo.
Tiskni
Sdílej: