Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Zdravím,
mám takový netradiční dotaz. Lze v linuxu nějakým způsobem emulovat sériový port? Jde mi o to, že musím napsat program v Javě, který bude komunikovat (číst z/zapisovat do) se sériovým portem. Můj počítač ale takový port nemá (notebook). Je to možné? A pokud ano, jak?
Mimochodem, neznáte nějaké zdroje popisující komunikaci Java - COM?
Děkuji za vaše odpovědi.
Děkuju. Takový článek jsem hledal. Jen mě mrzí ten sériový port. Ale ať googlím jak googlím, asi opravdu nic jako emulátor COMu není. Hledal jsem něco, co by vytvořilo jakési virtuální zařízení v /dev (třeba ttyS1virtual nebo cojávím), které by se pak tvářilo jako normální sériový port. Zatím bez úspěchu.
Ahoj,
obávám se že ne. Tedy aspoň podle toho, co jsem našel na stránkách Sunu. Sice se Javu učím za pochodu, ale "public abstract class CommPort - extends java.lang.Object" nedává velké naděje.
Zdravím,
info na stránkách Sunu je občas trochu zmatečné. Na titulní straně totiž opravdu píší, že "Implementations of the API are currently available for Solaris SPARC, Solaris x86, and Linux x86.". V FAQ, které jsou odkazovány z téže stránky však stojí: "We do not provide a linux implementation.".
Takže buď zatím neopravili sekci FAQ (nejspíš), nebo mi někde něco uniká (což je klidně možné taky). Navíc ještě musím vymyslet, jak to budu testovat. Bez COM portu to asi jak jsem zjistil půjde ztuha. A nejbližší počítač se sériovým portem, který by mohl být pro moje experimenty k dispozici, leží asi 700 km odsud. V pokoji na stole.
Tiskni
Sdílej: