Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
ip addr add 1.2.3.4 dev eth0
# ifconfig ed0 alias 192.0.2.2 netmask 0xffffffffOtherwise, just specify the network address and netmask as usual:
# ifconfig ed0 alias 172.16.141.5 netmask 0xffffff00
ifconfig
(který brzy oslaví osm let své obsolentnosti), je v tomto kontextu celkem irelevantní…
brd
, příkaz ip
na rozdíl od ifconfig
nedopočítá obvyklou broadcast adresu automaticky (k tomu slouží 'brd +
'), ale nenastaví žádnou broadcast adresu. Což je celkem praktické, protože je tak možné používat minisegmenty o dvou adresách, aniž by bylo potřeba plýtvat adresami na nepouživaný broadcast.
ip
v takovém případě žádnou nepřiřadí, zatímco ifconfig
dopočítá tu obvyklou.
Abychom byli konkrétní, nechodí bez něj ty, které používají broadcast pakety. Ale těch naštěstí zase tak moc není, zvláště uvědomíme-li si, že většina komunikace dnes používá TCP, které už z principu broadcast používat nemůže. Koneckonců u point-to-point rozhraní také žádné broadcast adresy nemáte a přesto fungují…
ip addr add 1.2.3.4/30 dev eth5
a mam to zadarmo eth0:1
, pak je docela na místě ho upozornit, že v Linuxu už poměrně dlouho nic takového není.
man ifconfig /etc/default/rc.confA zcela necekane www.freebsd.org/doc/handbook pro oficialni prirucku - Handbook. FreeBSD ma dost logiku :) Takze jestlize se jedna o sitove zarizeni, tak staci napsat
man 'jmeno_ovladace'
(dmesg | less
), tak je na 99 % v examples
jak na to. Jinak na *BSD se snazi vse zahrnout do 'ifconfig
'... Takze napr. pres ifconfig nastavim WEP k wifi karte nebo i tunneling.
Popr. kdyz 'jeste' neni moznost, jak to nacpat do rc skriptu (/etc/rc.conf
), tak to natlac do /etc/start_if.{jmeno_ovladace}
.
Plz, nedelej uzivatelum FreeBSD takovou ostudu :)
jirib
Tiskni
Sdílej: