Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
dpkg -i balik.deb
. Ovsem dpkg samo neresi zavislosti baliku, takze se instalace nemusi povest, chybi-li nejaka zavislost. Tu musite doinstalovat bud stejnym postupem, nebo pres apt-get, je-li v distribuci.
deb http://deb.opera.com/opera/ stable non-free deb http://deb.opera.com/opera/ testing non-free deb http://deb.opera.com/opera/ unstable non-freetakže by pak šlo dát
aptitude install opera
(příp. apt-get install opera
)
apt-get install(nebo jinym programem vyuzivajicim apt, napr. aptitude,...) lze instalovat balicky ze zdroju v
/etc/apt-sources.list.
Pokud chcete instalovat stazene .deb
balicky, muzete pouzit bud dpkg -i /cesta/balicek.deb
nebo (doporucuji vzhledem k zavislostem) vytvorit adrasar, kam budete ukladat stazene balicky a spusti prikaz cd /cesta/k/balickum && dpkg-scanpackages ./ /dev/null | gzip > Packages.gzTo vytvori soubor
Packages.gz
, ktery obsahuje informace o baliccich ve zvolenem adresari, ktere apt
cte a preda ke zpracovani dpkg.
Jeste je potreba pridat novy radek do souboru /etc/apt/sources.list
ve tvaru deb file:/cesta/k/balickum ./Po vygenerovani noveho souboru
Packages.gz
je jeste potreba obnovit informace o baliccich v repositorech prikazem apt-get update
.
Tiskni
Sdílej: