Design (GitHub) je 2D CAD pro GNOME. Instalovat lze i z Flathubu. Běží také ve webovém prohlížeči.
Příspěvek na blogu herního enginu Godot představuje aplikaci Xogot přinášející Godot na iPad a iPhone. Instalovat lze z App Storu. Za Xogotem stojí Miguel de Icaza (GitHub) a společnost Xibbon.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za březen (YouTube).
ESP-IDF (Espressif IoT Development Framework), tj. oficiální vývojový framework pro vývoj aplikací na mikrokontrolérech řady ESP32, byl vydán v nové verzi 6.0. Detaily na portálu pro vývojáře.
DeepMind (Alphabet) představila novou verzi svého multimodálního modelu, Gemma 4. Modely jsou volně k dispozici (Ollama, Hugging Face a další) ve velikostech 5-31 miliard parametrů, s kontextovým oknem 128k až 256k a v dense i MoE variantách. Modely zvládají text, obrázky a u menších verzí i audio. Modely jsou optimalizované pro běh na desktopových GPU i mobilních zařízeních, váhy všech těchto modelů jsou uvolněny pod licencí Apache 2.0. Návod na spuštění je už i na Unsloth.
Cursor (Wikipedie) od společnosti Anysphere byl vydán ve verzi 3. Jedná se o multiplatformní proprietární editor kódů s podporou AI (vibe coding).
Průkopnická firma FingerWorks kolem roku 2000 vyvinula vícedotykové trackpady s gesty a klávesnice jako TouchStream LP. V roce 2005 ji koupil Apple, výrobu těchto produktů ukončil a dotykové technologie využil při vývoji iPhone. Multiplatformní projekt Apple Magic TouchstreamLP nyní implementuje funkcionalitu TouchStream LP na současném Apple Magic Trackpad, resp. jejich dvojici. Diskuze k vydání probíhá na Redditu.
Byla vydána nová verze 10.3 sady aplikací pro SSH komunikaci OpenSSH. Přináší řadu bezpečnostních oprav, vylepšení funkcí a oprav chyb.
Cloudflare představil open source redakční systém EmDash. Jedná se o moderní náhradu WordPressu, která řeší bezpečnost pluginů. Administrátorské rozhraní lze vyzkoušet na EmDash Playground.
Bratislava OpenCamp 2026 zverejnil program a spustil registráciu. Štvrtý ročník komunitnej konferencie o otvorených technológiách prinesie 19 prednášok na rôzne technologické témy. Konferencia sa uskutoční v sobotu 25. apríla 2026 v priestoroch FIIT STU v Bratislave.
Loading 2.6.13............................................
A konec. Kernel 2.6.13 jsem překládal sám někdy v září, od té doby jsem ho používal až do dneška. Asi po pěti minutách čekání jsem zmáčkl reset a v lilu vybral původní distribuční kernel 2.6.11 (Slamd64 10.1), počítač normálně naběhl, všecko OK.
Nevíte někdo, proč něco, co tři měsíce fungovalo, najednou nefunguje?
PS.: Pokud někoho napadá jiný titulek, tak to klidně přepíšu.
Poškozený snad není, dá se zkopírovat, jiná metoda ověření mě nenapadla.
Disk by měl být v pořádku, výpis z dmesg |grep sda:
SCSI device sda: 390721968 512-byte hdwr sectors (200050 MB)
SCSI device sda: drive cache: write back
SCSI device sda: 390721968 512-byte hdwr sectors (200050 MB)
SCSI device sda: drive cache: write back
sda: sda1 sda2 sda3
Attached scsi disk sda at scsi2, channel 0, id 0, lun 0
ReiserFS: sda1: found reiserfs format "3.6" with standard journal
ReiserFS: sda1: using ordered data mode
ReiserFS: sda1: journal params: device sda1, size 8192, journal first block 18, max trans len 1024, max batch 900, max commit age 30, max trans age 30
ReiserFS: sda1: checking transaction log (sda1)
ReiserFS: sda1: Using r5 hash to sort names
Adding 2097136k swap on /dev/sda2. Priority:-1 extents:1
ReiserFS: sda3: found reiserfs format "3.6" with standard journal
ReiserFS: sda3: using ordered data mode
ReiserFS: sda3: journal params: device sda3, size 8192, journal first block 18, max trans len 1024, max batch 900, max commit age 30, max trans age 30
ReiserFS: sda3: checking transaction log (sda3)
ReiserFS: sda3: Using r5 hash to sort names
/dev/sda1 je /; /dev/sda2 je swap a /dev/sda3 je /home
Překompilovat jádro jsem nezkoušel, ale našel jsem dokonce i starý config, takže to zkusím odpoledne.
Tiskni
Sdílej: