Vývojáři svobodného 3D softwaru Blender představili (𝕏, Mastodon, Bluesky) nejnovějšího firemního sponzora Blenderu. Je ním společnost Anthropic stojící za AI Claude a úroveň sponzoringu je Patron, tj. minimálně 240 tisíc eur ročně. Anthropic oznámil sponzorství v tiskové zprávě Claude for Creative Work.
VNC server wayvnc pro Wayland kompozitory postavené nad wlroots - ne GNOME, KDE nebo Weston - byl vydán ve verzi 0.10.0. Vydána byla také verze 1.0.0 související knihovny neatvnc.
Bylo oznámeno vydání Fedora Linuxu 44. Ve finální verzi vychází šest oficiálních edic: Fedora Workstation a Fedora KDE Plasma Desktop pro desktopové, Fedora Server pro serverové, Fedora IoT pro internet věcí, Fedora Cloud pro cloudové nasazení a Fedora CoreOS pro ty, kteří preferují neměnné systémy. Vedle nich jsou k dispozici také další atomické desktopy, spiny a laby. Podrobný přehled novinek v samostatných článcích na stránkách
… více »David Malcolm se na blogu vývojářů Red Hatu rozepsal o vybraných novinkách v GCC 16, jež by mělo vyjít v nejbližších dnech. Vypíchnuta jsou vylepšení čitelnosti chybových zpráv v C++, aktualizovaný SARIF (Static Analysis Results Interchange Format) výstup a nová volba experimental-html v HTML výstupu.
Byla vydána verze R14.1.6 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání, podrobnosti v seznamu změn.
Jon Seager z Canonicalu včera na Ubuntu Community Hubu popsal budoucnost AI v Ubuntu. Dnes upřesnil: AI nástroje budou k dispozici jako Snap balíčky, vždy je může uživatel odinstalovat. Ve výchozím nastavení budou všechny AI nástroje používat lokální AI modely.
Nový ovladač Steam Controller jde do prodeje 4. května. Cena je 99 eur.
Greg Kroah-Hartman začal používat AI asistenta pojmenovaného gkh_clanker_t1000. V commitech se objevuje "Assisted-by: gkh_clanker_t1000". Na social.kernel.org publikoval jeho fotografii. Jedná se o Framework Desktop s AMD Ryzen AI Max a lokální LLM.
Ubuntu 26.10 bude Stonking Stingray (úžasný rejnok).
Webový prohlížeč Dillo (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.3.0. S experimentální podporou FLTK 1.4. S příkazem dilloc pro ovládání prohlížeče z příkazové řádky. Vývoj prohlížeče se přesunul z GitHubu na vlastní doménu dillo-browser.org (Git).
using IPI Shortcut mode ACPI wakeup devices: SLPB PCIO USB0 USB1 USB2 LAN AC97 MC97 UAR1 ECP1 ACPI: (supports S0 S1 S4 S5) freeing unused kernel memory:180k freed MICE:uniform multip-platform E-IDE driver REVISION: 700 ALPHA2 IDE: ASSUMING 33MHz system BUS SPEED PIO MODES; OVERRIDE WITH IDEBUS=xx /BIN/CAT/: /SYS/BLOCK/HDE/DEV: NO SUCH FILE OR DIRECTORY WAITING 1 SECOND FOR /SYS/BLOCK/HDE/DEV to show up . . . WAITING 16 SECONDS /SYS/BLOCK/HDE/DEV seems to be down debuggink opportunity type, ^D to continue ,a kdyz provedu ctrl+D:
#/BIN/MKINOD --HELP, for more information. mount> special device /dev/hde7 does not exist SWITCHING ROOT... /usr/lib/yaird/exec/ run_init: current directz on the same file system as the root: succes Kernel panic-not syncing: attempted to kill initNove jadro tedy asi neumi pripojit muj disk. Nevite jak nove jadro zprovoznit (stare z testing stale funguje)?
(2.6.14-6). Unstable se jmenuje unstable protože pro to je dobrý důvod a občas prostě něco nefunguje.
Tiskni
Sdílej: