Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
zdravim,
pouzivam Mandriva 2006, SAMBA 3, kdyz se pripoju ke domene pres win.Tak mi to napise ze nemohl nacist zadna data ze serveru uz opravdu nevim cim by to mohlo asi jsem fakt uz na tvrdlej zkousel jsem nastavovat podle clanku zde na ABCLINUXU
uz se stim trapim hodne dlouho a fakt nevim co stim prihlaseni k sambe probehne bez problemu heslo i login to prijme, ale pokud to chci soupnout jako demenu tak napise tohle mi WIN2000 takze smb.conf jsem delal sam si uz se stim tramim delsi dobu
pri pokusu o pripojeni k domene NECO.CZ doslo k chybe: predana povereni jsouv konfliktu se soucasnou sadou povereni
To je opravdu skoro na kristalovou kouli, nebo to spis vypada, ze si potrebujete postezovat, ale pak by mozna bylo lepsi pouzit blog.
Ale abych jen neprudil, zkuste sem opravdu dat ten slavnej smb.conf, eventuelne popis kroku, ktere jste pri nastavovani absolvoval.
Napad: kdyz to funguje bez domeny (ta demena je dobra) ale s ni ne, napada me, jestli jste vytvoril na serveru tzv. machine trust account (fakt nevim jak je to cesky): Samba-HOWTO-Collection
Jinak hodne stesti
[global] workgroup = NECO.CZ netbios name = SERVER server string = Samba Server %v client schannel = No server schannel = No allow trusted domains = No log level = 50 log file = /var/log/samba/%m.log max log size = 500 debug timestamp = No time server = Yes add machine script = /usr/sbin/useradd -c "Machine account" -d /dev/null -g 103 -s /bin/false %u logon path = \\%L\profiles\%u\%m logon drive = H: logon home = \\%N\%U\%M domain logons = Yes os level = 128 lm announce = No preferred master = Yes domain master = Yes dns proxy = No ldap ssl = no [profiles] path = /home/samba/profily read only = No create mask = 0600 directory mask = 0700 browseable = No [home] path = /tmp read only = No browseable = No
machine trust account
je duveryhodny ucet pocitace. Nebo ucet duveryhodneho pocitace. Proste ucet pocitace v domene. Taky jeste mozna muze byt problem se spravnym SID, podle ktereho Winserver overuje pocitace. Asi bude treba vycist ten SID z uctu (na serveru) a "nejak ho podstrcit" Sambe.
Tiskni
Sdílej: