Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 20 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Desktopové prostředí Cinnamon, vyvíjené primárně pro distribuci Linux Mint, dospělo do verze 6.0. Seznam změn obsahuje především menší opravy a v říjnovém přehledu novinek v Mintu avizovanou experimentální podporu Waylandu.
OpenZFS (Wikipedie), tj. implementace souborového systému ZFS pro Linux a FreeBSD, byl vydán ve verzích 2.2.2 a 2.1.14. Přináší důležitou opravu chyby vedoucí k možnému poškození dat.
V ownCloudu byly nalezeny tři kritické zranitelnosti: CVE-2023-49103, CVE-2023-49104 a CVE-2023-49105 s CVSS 10.0, 8.7 a 9.8. Zranitelnost CVE-2023-49103 je právě využívána útočníky. Nextcloudu se zranitelnosti netýkají.
I letos vychází řada ajťáckých adventních kalendářů. Programátoři se mohou potrápit při řešení úloh z kalendáře Advent of Code 2023. Pro programátory v Perlu je určen Perl Advent Calendar 2023. Zájemci o UX mohou sledovat Lean UXmas 2023. Pro zájemce o kybernetickou bezpečnost je určen Advent of Cyber 2023…
Byla vydána verze 2.12 svobodného video editoru Flowblade (GitHub, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Videoukázky funkcí Flowblade na Vimeu. Instalovat lze také z Flathubu.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 23.11 Topi. Přehled novinek v Changelogu.
Po 4 měsících vývoje byla vydána nová verze 4.2 multiplatformního open source herního enginu Godot (Wikipedie, GitHub). Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu a na YouTube.
Byla vydána nová stabilní verze 23.11 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Tapir. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) upozorňuje na hrozbu spojenou s používáním mobilní aplikace WeChat a její čínské verze Weixin (dále jen WeChat). Ta sbírá velký objem uživatelských dat, a právě to by – v kombinaci se způsobem jejich sběru – mohlo sloužit k přesnému zacílení kybernetických útoků.
title Novy-RAID root (hd1,0) kernel /vmlinuz-2.6.8-2-686 root=/dev/ram0 lvm2root=/dev/vg_base/root initrd /initrd.img-2.6.8-2-686 savedefault bootPo každé změně jsem spustil
grub-install /dev/hda
a hdc.
Zkoušel jsem různé kombinace parametrů (také jsem zkusil LILO), ale vždy se jako root připojil původní disk.
Zkusil jsem tedy disk s RAIDem připojit jako primární (v menu.lst jsem upravil root) a boot po chvíli zkončil na Kernel panic.
Napadá někoho kde dělám chybu?
Je potřeba vytvářet speciální initrd image?
Já používám jádro z distribuce - Debian Sarge.
lvm2create_initrd
totiš vytváří pouze ramdisk pro LVM a distribuční jádro s ním nenaběhne - je ve formátu ext2 a chybí tam veškeré moduly.
Nebo myslíte, že jednodušší bude skompilovat vlastní jádro?
Na internetu v souvislosti s LVM a initrd na Debianu jsem našel pouze zmínku v Linuxexpres, kde se píše tohle:
Debian GNU/Linux a jeho balíček initrd-tools, který stále využívá DevFS v initial ramdisku při kořenovém souborovém systému na LVM)
To by znamenalo, že někde ve skriptech/konfiguraci debianu musí přeci být nějaká možnost vytvořit initrd, který bude podporovat root na LVM... lvm2create_initrd totiš není Debianní skript - pouze je u lvm2 doc adresáři.
Opravdu s tím nemá nikdo zkušenost?
dpgk-reconfigure kernel-image-2.6.8-2-686
by mělo zafungovat.
/lib/lvm-200
a další, které se tam přidají při použití lvm2create_initrd
.
Je nějaká možnost připsat to do konfigurace mkinitrd
?
To by ale asi taky nebylo jednoduché, protože v ramdisku vytvořeným lvm2create_initrd
jsou některé programy (v podstatě celý /bin) nahrazeny utilitou busybox
.
Už mi pomalu docházejí nápadylvm2create_initrd
a jede to. Takže zítra vyzkouším už na fungujícím LVM vytvořit ramdisk k distribučnímu jádru... přeci jen to distribuční bude asi více odladěděnéNo program "vgchange" found for your current LVM version.Přitom program vgchange v ramdisku je a mám nainstalované jenom LVM2, takže nechápu jaký jiný vgchange by tam měl být
Tiskni
Sdílej: