V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
lilo
? Kdyžtak to zkus z chrootu (Gentoo LiveCD je super).
root (hd0,5)
. Ale možná plácám, grub neznám.
mam presne ten samy notebook a dalo mi dost prace rozbehat to tak, aby vse fungovalo, proto zde mate par linku, ktere me pomohly
http://www.thinkwiki.org/
http://www.thinkwiki.org/wiki/Problems_with_SATA_and_Linux
http://news.tiker.net/hardware/r52
http://www.ecn.wfu.edu/~cottrell/thinkpad/tpr52/
Jedine, co nefunguje spravne je vypalovani CD, protoze mechanika je pripojena na ICH6 pres SATA-PATA redukci a proste to nejak nebeha. Vypalovani DVD funguje. Uvidime, co s tim udela 2.6.15 jadro (kde by mela byt jiz mnohem vice funkcni libata).
Cdrom nevidite proto, protoze atapi rozhranni v libata neni jeste povazovano za zcela stable a je treba predat jadru tento parametr:
libata.atapi_enabled=1
pak bude cdrom jako /dev/sr0 (vse je to koneckoncu taktez popsano v odkazech, ktere jsem uz uvedl).
Od 2.6.15 by toto snad melo byt povoleno jako default, nevim presne...
Co se zvukovky tyka, tak normalne funguje pres modul snd_intel8x0
, v lspci se hlasi takto:
0000:00:1e.2 Multimedia audio controller: Intel Corporation 82801FB/FBM/FR/FW/FRW (ICH6 Family) AC'97 Audio Controller (rev 03)
# alsaconf
by ji mel normalne najit a nastavit
Jeste jedna vec ohledne zvukovky. Tlacitka na ovladani hlasitosti, ktera jsou vedle 'Acces IBM' jsou zcela nezavisla na OS, takze pokud zde stisknete mute, tak pres sw zadny zvuk nedostanete. Dalsi vec pak je, ze pomoci
# alsactl power on/off
lze povolit ci zakazat napajeni zvukove karty. Zjistil jsem to zcela nahodou. Nehrala mi zvukovka a bylo to tim, ze ji bylo treba takto 'zapnout'.
Snad to pomuze.
Tiskni
Sdílej: