Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
lilo
? Kdyžtak to zkus z chrootu (Gentoo LiveCD je super).
root (hd0,5)
. Ale možná plácám, grub neznám.
mam presne ten samy notebook a dalo mi dost prace rozbehat to tak, aby vse fungovalo, proto zde mate par linku, ktere me pomohly
http://www.thinkwiki.org/
http://www.thinkwiki.org/wiki/Problems_with_SATA_and_Linux
http://news.tiker.net/hardware/r52
http://www.ecn.wfu.edu/~cottrell/thinkpad/tpr52/
Jedine, co nefunguje spravne je vypalovani CD, protoze mechanika je pripojena na ICH6 pres SATA-PATA redukci a proste to nejak nebeha. Vypalovani DVD funguje. Uvidime, co s tim udela 2.6.15 jadro (kde by mela byt jiz mnohem vice funkcni libata).
Cdrom nevidite proto, protoze atapi rozhranni v libata neni jeste povazovano za zcela stable a je treba predat jadru tento parametr:
libata.atapi_enabled=1
pak bude cdrom jako /dev/sr0 (vse je to koneckoncu taktez popsano v odkazech, ktere jsem uz uvedl).
Od 2.6.15 by toto snad melo byt povoleno jako default, nevim presne...
Co se zvukovky tyka, tak normalne funguje pres modul snd_intel8x0
, v lspci se hlasi takto:
0000:00:1e.2 Multimedia audio controller: Intel Corporation 82801FB/FBM/FR/FW/FRW (ICH6 Family) AC'97 Audio Controller (rev 03)
# alsaconf
by ji mel normalne najit a nastavit
Jeste jedna vec ohledne zvukovky. Tlacitka na ovladani hlasitosti, ktera jsou vedle 'Acces IBM' jsou zcela nezavisla na OS, takze pokud zde stisknete mute, tak pres sw zadny zvuk nedostanete. Dalsi vec pak je, ze pomoci
# alsactl power on/off
lze povolit ci zakazat napajeni zvukove karty. Zjistil jsem to zcela nahodou. Nehrala mi zvukovka a bylo to tim, ze ji bylo treba takto 'zapnout'.
Snad to pomuze.
Tiskni
Sdílej: