Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
RTFMnebo když už se chceš rozkecat:
find(1), sort(1), df(1)
RTFM je hezke, ale predpokladam, ze se ptate protoze pestujete ctnost lenosti a chcete navodne priklady . Tedy napriklad v GNU utilitach:
Za domaci cviceni zkuste vymyslet shellove aliasy nebo procedury, abyste tyhle ctyri jednoduche ukony udelali kazdy jednim prikazem na libovolnem unixu s jeho nativnimi nastroji >-). Uvedene vam nemusi nutne chodit vsude, snad jen na ten prvni sort by byl spoleh.
Proto je zvykem psat "RTFM", protoze nikdo netusi, na cem delate. Nerad bych se zase docetl, jaka jsou Linuxaci neprijemna a elitarska banda...
No, ja jsem se pri psani odpovedi ridil klasickym Chytremu napovez... ... proste jsem si otazku vysvetlil tak, ze tazajici se nevi, jak se ty prikazy jmenuji, a staci mu tudiz napsat, ktere manualove stranky si precist :) Nic elitarskeho ani neprijemneho v tom nebylo (narozdil od toho, kdybych napsal jen RTFM)RTFM je hezke, ale predpokladam, ze se ptate protoze pestujete ctnost lenosti a chcete navodne priklady
(...). Tedy napriklad v GNU utilitach:
Proto je zvykem psat "RTFM", protoze nikdo netusi, na cem delate. Nerad bych se zase docetl, jaka jsou Linuxaci neprijemna a elitarska banda...
th
Tiskni
Sdílej: