Byla vydána listopadová aktualizace aneb nová verze 1.85 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.85 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
git.kernel.org je nově oficiálně také v tmavém vzhledu.
Richard Hughes na svém blogu oznámil, že počet aktualizací firmwarů pomocí služby LVFS (Linux Vendor Firmware Service) přesáhl 100 milionů. Přehled podporovaných zařízení, nejnovějších firmwarů nebo zapojených výrobců na stránkách LVFS.
Byla vydána nová stabilní verze 3.19.0, tj. první z nové řady 3.19, minimalistické linuxové distribuce zaměřené na bezpečnost Alpine Linux (Wikipedie) postavené na standardní knihovně jazyka C musl libc a BusyBoxu. Z novinek lze vypíchnou podporu Raspberry Pi 5.
Altap Salamander (Wikipedie), dvoupanelový správce souborů pro Windows, byl uvolněn jako open source pod názvem Open Salamander. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv2.
Společnost JetBrains představila (YouTube) svou umělou inteligenci JetBrains AI a nástroj AI Assistant v IDE.
Byla vydána nová verze 255 správce systému a služeb systemd (GitHub, NEWS). Z novinek lze vypíchnout například novou službu systemd-bsod.service.
Google představil Gemini, svůj největší a nejschopnější model umělé inteligence.
openSUSE komunita vybírá nová loga. Jedním z cílů je odlišit se od SUSE. Aktuálně probíhá hlasování o logu openSUSE a čtyř distribucí Tumbleweed, Leap, Slowroll a Kalpa.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2023-12-05. Přehled novinek v příspěvku na blogu a poznámkách k vydání. Nově jej lze používat také s tmavým tématem.
Ještě by to asi šlo udělat takto:
1. Na potřebných zařízeních rozchodíte 802.1x, čímž si zajistíte, že se vám do sítě dostanou pouze autorizované MAC adresy z těch míst, odkud mohou. To může být docela dost práce a v případě Windows téměř neřešitelný úkol.
2. Na firewallu pak nastavíte pravidla povolují jen autorizované dvojice IP-MAC. To, že je v síti hafo bridgů, ničemu nevadí. MAC adresy všech zúčastněných jsou vidět, bridge je nezmění. (Pokud teda nepoužíváte některé parodie na radiová zařízení, které volně nahrazují MAC adresy komunikujících počítačů svými MAC adresami, a to naprosto chaoticky, zmateně a bez špetky důvodu.)
V případě nouze můžete bod 1 vynechat, ale pak se nechráníte proti uživateli, který si změní IP adresu i MAC adresu na jinou autorizovanou dvojici.
Bať. To bude nejspíš nějaká z těch radiových zrůdností.
Životní zkušenosti mě naučily, že těmto zařízením lze pomoci jenom kladivem.
Tiskni
Sdílej: