Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 23.11 Topi. Přehled novinek v Changelogu.
Po 4 měsících vývoje byla vydána nová verze 4.2 multiplatformního open source herního enginu Godot (Wikipedie, GitHub). Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu a na YouTube.
Byla vydána nová stabilní verze 23.11 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Tapir. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) upozorňuje na hrozbu spojenou s používáním mobilní aplikace WeChat a její čínské verze Weixin (dále jen WeChat). Ta sbírá velký objem uživatelských dat, a právě to by – v kombinaci se způsobem jejich sběru – mohlo sloužit k přesnému zacílení kybernetických útoků.
LibreQoS je svobodná aplikace vhodná pro poskytovatele internetové připojení pro rezervaci a řízení datových toků zákazníků (QoS - Quality of Service, QoE - Quality of Experience). Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv2. Aktuální verze je 1.4.
Byla vydána Beta 1 verze KDE 6 (Plasma, Frameworks a Gear) postavené na Qt 6. Testovat lze například v distribuci KDE Neon. Stabilní verze je plánována na konec února 2024. Předchozí velké vydání 5 vylo vydáno téměř před 10 lety (červenec 2014).
Open-source webmail Roundcube se připojil k balíku aplikací Nextcloudu. Převzetí firmou Nextcloud ale plánováno není, pouze integrace a podpoření vývoje.
Stability AI představila SDXL Turbo, tj. umělou inteligenci pro generování obrázků z textového popisu v reálném čase, viz ukázka na YouTube.
Svobodná webová platforma pro sdílení a přehrávání videí PeerTube (Wikipedie) byla vydána v nové major verzi 6. Přehled novinek i s náhledy a videi v oficiálním oznámení a na GitHubu (6.0.0, 6.0.1).
S eDoklady lze mít od ledna 2024 občanku v mobilní aplikaci [Digitální a informační agentura – DIA].
less README ./configure make make installCo se odinstalace či aktualizace týče, to se právě přenechává balíčkovacímu systému. K odinstalaci slouží cíl
make uninstall
, ale ne všichni autoři se tím zabývají a rozhodně ne všichni uživatelé si nechávají rozbalené a nakonfigurované zdrojové kódy jen kvůli tomu, aby to pak mohli odinstalovat. Jinak aktualizace probíhá jednoduše nainstalováním nové verze, soubory se přepíšou.
K tomu, aby systém o knihovnách věděl, slouží příkaz ldconfig
(alespoň doufám, kdyžtak mě opravte).
Možná víte o „distribuci“ Linux From Scratch, která spíše než k praktickému využití slouží k poznání základů GNU/Linuxu z toho pohledu.
Také, něco o tom, jak přímět systém k tomu, aby začal novou knihovnu používat.
ldd
- knihovny vypíše
ldconfig
- zkonfiguruje knihovny v systému (to je to cos chtěl)
nezapomeň si vytvořit symlinky, když se ti neudělají samy, kam symlink vede si prohlídneš přes ls -l
and where system usually expect libraries
/usr/lib/
tracking tools
strace ./what you want to track > yourlogfile s vypisem na obrazovku
Pokouším o kompilaci programu ze zdrojového kódu. Často se stane, že mi některá knihovna chybí, je zastaralá, nebo je potřeba její devel verze. Samozdřejmě lze tento problém řešit pomocí balíčkovacího systému, ale rád bych to zkusil udělat i ručně.Nejste náhodou zralý pro LFS?
Tiskni
Sdílej: