Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
rpm
a apt-get
, takže tam kousek o emerge taky patří.
kdyz upgradneme gcc nebo glibc ci jinou systemovou vecTo je pro sraby
... tohle mi prijde prilis hard-core ...Hard-core? Nejsou některé věci hard core právě proto, že k ním nemáme dostatečné znalosti? Podkud je nabydeme, věc se pak nebude jevit tak hard core. A když máte zdroj informací, stačí z něj nasávat (jako z láhve :) a budete nasosaní. Já osobně jsem začínal s Mandrake, ale protože se mi na nich pár věcí přeci nelíbilo, pustil jsem se jako totální lama (neschopen použít mount) do Debianu. Bylo to ze začátku dost tvrdé, ale přehouplo se to v absolutní spokojenost a plné odpoutání se od jistého komerčního systému. A o tom to je - IMHO není dobré soudit, co je a není hardcore. Nechť si každý zvolí to, na co se cítí.
Hard-core? Nejsou některé věci hard core právě proto, že k ním nemáme dostatečné znalosti? Podkud je nabydeme, věc se pak nebude jevit tak hard core.To je sice pravda, jenomze "ucebnice Linuxu" a souhrn manualu k jednotlivym distribucim nejsou totez. Nemela by se spis takova ucebnice venovat tomu, co se v distribucnich manualech neprobira (tj. jednak zaklady) a pak vysvetleni principu ruznych "hardcore" zalezitosti, ale nezavisle na distribucich? Protoze kopie manualu distribuci jednak nebudou nikdy dostatecne aktualni a hlavne se jich casem nashromazdi desitky (podle toho kolik je distribuci). Ucebnici "Linuxu" si predstavuju tak, ze jeji obsah pouzije clovek v (skoro) kazde distribuci, bud pri zakladni praci se systemem nebo pri jeho konfiguraci, a hlavne tehdy, kdyz distribucni nastroj nejak selze. Nebo ji pouzije k pochopeni toho, co distribucni konfiguracni nastroj dela. Tj. misto popisovani funkci a parametru emerge (a dublovani manualu na Gentoo.org) bych uvital spise popis toho, jak takovy balickovaci system funguje uvnitr... ale to je zase trochu moc hardcore do dilu pro zacatecniky (kteri se seznamuji se systemem).
Tiskni
Sdílej: