Na GOG.com běží Spring Sale. Při té příležitosti lze získat zdarma počítačovou hru Lorelai (ProtonDB).
Curl, řádkový nástroj a knihovna pro přenos dat po různých protokolech, slaví 25 let. Vydána byla nová verze 8.0.0. Mimo jiné řeší 6 zranitelností.
V sobotu 25. března proběhne Arduino Day 2023. Od 14:00 lze sledovat oficiální stream. Zúčastnit se lze i lokálních akcí. V Česku jsou aktuálně registrovány dvě: v Praze na Matfyzu a v Poličce v městské knihovně.
Fabrice Bellard, tvůrce FFmpeg nebo QEMU, představil TextSynth Server. Jedná se o webový server nabízející REST API k velkým AI jazykovým modelům. CPU verze je k dispozici zdarma jako binárka pod licencí MIT. GPU verze je komerční. Vyzkoušet lze na stránkách TextSynth.
Na konferenci LibrePlanet 2023 byly vyhlášeny ceny Free Software Foundation. Oceněni byli Eli Zaretskii za dlouhodobé příspěvky (správce Emacsu), Tad „SkewedZeppelin“ za nové příspěvky (správce DivestOS, distribuce Androidu) a projekt GNU Jami za společenský přínos.
Projekt Libreboot (Wikipedie) vydal novou verzi 20230319 svého svobodného firmwaru nahrazujícího proprietární BIOSy. Přibyla například podpora Lenovo ThinkPadů W530 a T530. Libreboot je distribucí Corebootu bez proprietárních blobů.
Na YouTube jsou k dispozici videozáznamy z 20. konference SCALE (Southern California Linux Expo). Závěrečnou přednášku měl dnes již osmdesátiletý Ken Thompson. Na otázku, jaký operační systém používá, odpověděl: "Většinu svého života jsem používal Apple, protože jsem se do této společnosti tak trochu narodil. Poslední dobou, myslím posledních pět let, jsem ale kvůli Applu více a více depresivní. To, co dělá s něčím, co by vám mělo umožnit
… více »Byla vydána verze 10.00 linuxové distribuce SystemRescue, původně SystemRescueCd, určené pro záchranu systémů a dat. Přehled novinek v changelogu. Linux byl povýšen na verzi 6.1.20.
Byla vydána verze 16.0.0 překladačové infrastruktury LLVM (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání: LLVM, Clang, LLD, Extra Clang Tools, Libc++ a Polly.
O víkendu probíhá v Bostonu, a také virtuálně, konference LibrePlanet 2023 organizovaná nadací Free Software Foundation (FSF).
rpm
a apt-get
, takže tam kousek o emerge taky patří.
kdyz upgradneme gcc nebo glibc ci jinou systemovou vecTo je pro sraby
... tohle mi prijde prilis hard-core ...Hard-core? Nejsou některé věci hard core právě proto, že k ním nemáme dostatečné znalosti? Podkud je nabydeme, věc se pak nebude jevit tak hard core. A když máte zdroj informací, stačí z něj nasávat (jako z láhve :) a budete nasosaní. Já osobně jsem začínal s Mandrake, ale protože se mi na nich pár věcí přeci nelíbilo, pustil jsem se jako totální lama (neschopen použít mount) do Debianu. Bylo to ze začátku dost tvrdé, ale přehouplo se to v absolutní spokojenost a plné odpoutání se od jistého komerčního systému. A o tom to je - IMHO není dobré soudit, co je a není hardcore. Nechť si každý zvolí to, na co se cítí.
Hard-core? Nejsou některé věci hard core právě proto, že k ním nemáme dostatečné znalosti? Podkud je nabydeme, věc se pak nebude jevit tak hard core.To je sice pravda, jenomze "ucebnice Linuxu" a souhrn manualu k jednotlivym distribucim nejsou totez. Nemela by se spis takova ucebnice venovat tomu, co se v distribucnich manualech neprobira (tj. jednak zaklady) a pak vysvetleni principu ruznych "hardcore" zalezitosti, ale nezavisle na distribucich? Protoze kopie manualu distribuci jednak nebudou nikdy dostatecne aktualni a hlavne se jich casem nashromazdi desitky (podle toho kolik je distribuci). Ucebnici "Linuxu" si predstavuju tak, ze jeji obsah pouzije clovek v (skoro) kazde distribuci, bud pri zakladni praci se systemem nebo pri jeho konfiguraci, a hlavne tehdy, kdyz distribucni nastroj nejak selze. Nebo ji pouzije k pochopeni toho, co distribucni konfiguracni nastroj dela. Tj. misto popisovani funkci a parametru emerge (a dublovani manualu na Gentoo.org) bych uvital spise popis toho, jak takovy balickovaci system funguje uvnitr... ale to je zase trochu moc hardcore do dilu pro zacatecniky (kteri se seznamuji se systemem).
Tiskni
Sdílej: