Greg Kroah-Hartman vydal Linux 6.6.6 (LKML) aneb Linux s číslem šelmy. Řeší regresi ve Wi-Fi.
Debian 12.3 byl kvůli chybě v jádře 6.1.64-1 nakonec přeskočen. Vydán byl rovnou Debian 12.4.
Počítačové hře Doom je dnes 30 let. Vydána byla 10. prosince 1993. Zahrát si ji lze také na Internet Archive.
V srpnu společnost HashiCorp přelicencovala "své produkty" Terraform, Packer, Vault, Boundary, Consul, Nomad a Waypoint z MPL a Vagrant z MIT na BSL (Business Source License). V září byl představen svobodný a otevřený fork Terraformu s názvem OpenTofu. Na konferenci Open Source Summit Japan 2023 byl představen (YouTube) svobodný a otevřený fork Vaultu s názvem OpenBao (GitHub).
Na dnes plánované vydání Debianu 12.3 bylo posunuto. V jádře 6.1.64-1 v souborovém systému ext4 je chyba #1057843 vedoucí k možnému poškození dat.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek i s náhledy aplikací v Týden v GNOME a Týden v KDE.
Tak od ledna linuxové terminály, výchozí pozadí i celé desktopy v barvě "broskvového chmýří", v barvě "jejíž všeobjímající duch obohacuje mysl, tělo i srdce". Barvou roku 2024 je PANTONE 13-1023 Peach Fuzz.
Byla vydána verze 10 linuxové distribuce Freespire (Wikipedie). Jedná se o bezplatnou linuxovou distribuci vyvíjenou společností PC/OpenSystems LLC stojící za komerční distribucí Linspire (Wikipedie), původně Lindows.
Binarly REsearch před týdnem informoval o kritických zranitelnostech UEFI souhrnně pojmenovaných LogoFAIL. Tento týden doplnil podrobnosti. Útočník může nahradit logo zobrazováno při bootování vlastním speciálně upraveným obrázkem, jehož "zobrazení" při bootování spustí připravený kód. Pětiminutové povídání o LogoFAIL a ukázka útoku na YouTube.
Byla vydána listopadová aktualizace aneb nová verze 1.85 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.85 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
alias gping='ping `ip r |grep default |cut -f3 -d" "`'který pingá defaultní bránu a pokud je něco špatně, tak je to vidět v gnomí ikoně pro stav sítě.
#!/bin/sh # if [ ! "ping -c1 `ip r|grep default|cut -f3 -d' '`" ] then # pokud to ma jeste neco delat, tak pripsat logger -t facility.priority -- Network not working fiA toto pouštět z cronu. O čas se postará syslog - takto vypadá řádek v logu z toho watchdogu na routeru:
Dec 21 17:30:29 localhost user.warning: Network restarted - missing default routea příkaz, který ho tam pošle:
logger -t user.warning -- Network restarted - missing default route
# kabel zapojen $ fping -u 192.168.1.1 $ [ ! "fping -u `ip r|grep default|cut -f3 -d' '`" ] && echo nejde to # kabel odpojen $ fping -u 192.168.1.1 #dve vteriny prodleva 192.168.1.1 [ ! "fping -u `ip r|grep default|cut -f3 -d' '`" ] && echo nejde to $ # "vysledek" okamzite...
fping
a man fping
, kde je slusny example do cronu se zasilanim na @
Tiskni
Sdílej: