Ezoterický programovací jazyk Brainfuck (Wikipedie) slaví 30 let. Urban Müller nahrál první implementaci tohoto jazyka na Aminet 9. června 1993.
Společnost Apple na konferenci WWDC23 představila Game Porting Toolkit. Společnost CodeWeavers informuje, tento toolkit vychází ze zdrojových kódů jejího CrossOveru, tj. komerčního Wine.
Byla vydána květnová aktualizace aneb nová verze 1.79 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.79 vyšlo také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Jak to bude s podporou rastrového grafického formátu JPEG XL ve webových prohlížečích? Google ji nedávno z Chrome a Chromia odstranil (#1178058#c84). Jednou z novinek beta verze Safari 17 je ale právě podpora JPEG XL. Vráti se JPEG XL do Chrome a Chromia (#1451807)? Dění kolem JPEG XL lze sledovat například na r/jpegxl.
Byla vydána nová stabilní verze 6.1 (aktuálně 6.1.3035.51) webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 114. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu. Nový Vivaldi se pro Bing tváří jako Microsoft Edge (upravený User-Agent) a díky tomu v něm funguje Bing Chat. Vylepšeny byly Pracovní prostory (Workspaces). Podrobný přehled v Changelogu.
Linuxová distribuce ArchLabs Linux po šesti letech vývoje končí. Dobbie to zabalil.
David Tschumperlé v obšírném článku se spoustou náhledů shrnuje vývoj multiplatformního svobodného frameworku pro zpracování obrazu G'MIC (GREYC's Magic for Image Computing, Wikipedie) za poslední rok a půl.
Vývojáři postmarketOS vydali verzi 23.06 tohoto před šesti lety představeného operačního systému pro chytré telefony vycházejícího z optimalizovaného a nakonfigurovaného Alpine Linuxu s vlastními balíčky. Přehled novinek v příspěvku na blogu. Na výběr jsou 4 uživatelská rozhraní: GNOME Shell, Phosh, Plasma a Sxmo. Aktuálně podporovaných zařízení je 30.
Byla vydána distribuce openSUSE Leap verze 15.5 (poznámky k vydání). Jde o konzervativní distribuci odpovídající komerčnímu SUSE Linux Enterprise 15, nyní Service Pack 5. Mělo jít o poslední aktualizaci Leap v současné podobě před přechodem na Adaptable Linux Platform s „neměnným“ základem, ale padlo rozhodnutí, že v roce 2024 ještě vyjde Leap 15.6 s podporou do konce roku 2025.
Alyssa Rosenzweig v příspěvku na blogu oznámila, že Asahi Linux už zvládá OpenGL 3.1. Dokončuje se podpora OpenGL ES 3.1. Dalším krokem bude Vulkan 1.0.
Pošilhávám po přechodu ze Slackware na Debian, ale není mi jasné, jestli lze bez problémů používat stable verzi a do ní zamíchávat menší množství balíčků z unstable kompilovaných ze zdrojů a to vše automaticky pomocí apt.
Vím, že apt umí zacházet s více uložišti a že lze nastavovat priority až na úrovni balíčků, ale obávám se, že závislosti z binárních balíčků z unstable budou mít tendenci zbytečně upgradovat půlku systému ačkoli zdrojáky by se spokojily i se staršími verzemi ze stable.
Nechapu, proc chcete pouzivat "stable" a michat si vlastni "unstable", to uz pouzivejte rovnou distribucni unstable od zacatkuJednoduše protože pro prac. stanice, kde bych ho chtěl eventuálně nasadit mi verze programů v Sarge v 90% případů vyhovují a těch zbývajícíh 10 bych byl ochoten aktualizovat z unstable. Jestli se nepletu, tak v unstable se neustále objevují nové verze,nejenom jako opravy chyb. Nechci vystavovat lidi co s tím budou pracovat, aby se neustále museli adaptovat na jinak vypadající/chovající se nové verze aplikací.
Jen jako "hint": stable/unstable neni rozhodovanim mezi "stabilnimi" a "nestabilnimi" aplikacemi.Nápovědy netřeba, je mi to celkem jasné (viz výše).
Mám tomu zatím rozumět, že to na co se ptám v Debianovi nejde ?
Bohužel to vypadá na neoficiální zdroj. Má někdo informace nebo zkušenosti jak důvěryhodné jsou balíčky odtamtud ? Byl bych velký dobrodruh, pokud bych je instaloval do firemního prostředí ?
Tiskni
Sdílej: