Jak nahrávat zvuk z webového prohlížeče na Linuxu s PipeWire pomocí Nahrávání zvuku (Sound Recorder) a Helvum případně qpwgraph, článek na webu Libre Arts.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána ve verzi 2024.9.
České bezpečnostní instituce, jmenovitě Vojenské zpravodajství (VZ) a Bezpečnostní informační služba (BIS), ve spolupráci s americkou Agenturou pro kybernetickou a infrastrukturní bezpečnost (CISA), Federálním úřadem pro vyšetřování (FBI), Národní bezpečností agenturou (NSA) a dalšími mezinárodními partnery ze Spojeného království, Austrálie, Kanady, Německa, Nizozemska, Estonska, Ukrajiny a Lotyšska vydaly upozornění (
… více »Byla vydána (𝕏) srpnová aktualizace aneb nová verze 1.93 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.93 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Společnost Laravel stojící za stejnojmenným open source PHP frameworkem získala investici 57 milionů dolarů od společnosti Accel. Především na Laravel Cloud.
Byla vydána verze 1.81.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Řešena je také zranitelnost CVE-2024-43402. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.
Vládní CERT vydal (𝕏) novou verzi nástroje maldump. Ten slouží k extrakci souborů z karantén různých antivirových programů. A to jak z živého systému, tak z obrazu disku.
Meeting ESP komunity - podzimní edice 2024 proběhne v pátek 18. října v Brně. V přípravě jsou přednášky od vývojářů z Espressifu, lokálních firem i zapálených nadšenců do ESP a také praktický workshop a ukázky nových čipů.
Systém pro správu hlášení chyb Bugzilla byl podle plánu vydán v nových verzích 5.2, 4.4.14, 5.0.4.1, 5.3.3 a 5.9.1, kde 5.2 představuje novou stabilní řadu, 4.4.14 by měla být poslední ve staré řadě 4.4, jíž končí podpora na přelomu roku, 5.0.4.1 je udržovací opravné vydání staré řady 5.0, dosavadní stabilní řada 5.1 byla přejmenována na 5.3 (nyní 5.3.3) a konečně vývojová verze 5.9.1 směřuje k budoucímu velkému vydání Bugzilly 6.
Zdravim, nemuzu za boha nacist ani ulozit profily uzivatulu na serveru dodavam uz nevim kde mam chybu dodavam 2x smb.conf
takhle se profil uklada a nacitaji bez probemu
[global] dos charset = 850 unix charset = ISO8859-1 workgroup = neco.cz netbios name = neco server string = Samba Server %v log level = 10 log file = /var/log/samba/log.%m max log size = 50 security = user encrypt passwords = yes smb passwd file = /etc/samba/smbpasswd #; unix password sync = Yes #; pam password change = yes #; passwd chat = *New*UNIX*password* %n\n *Re*ype*new*UNIX*password* %n\n \ #;*passwd:*all*authentication*tokens*updated*successfully* #; username map = /etc/samba/smbusers socket options = TCP_NODELAY SO_RCVBUF=8192 SO_SNDBUF=8192 local master = no domain master = yes domain logons = yes preferred master = yes os level = 256 # logon script = %U.bat # logon path = \\server\profiles\%u\%m # logon home = \\%L\%U\.profile # add machine script = /usr/share/samba/scripts/smbldap-useradd.pl -w -d /dev/null -g machines -c 'Machine Account' -s /bin/false %u # wins support = yes # wins server = w.x.y.z # wins proxy = yes # dns proxy = no add machine script = /usr/sbin/useradd -d /dev/null -g machines -c 'Machine Account' -s /bin/false -M '%u' [homes] comment = Home Directories browseable = no writable = yes #[netlogon] # comment = Network Logon Service # path = /var/lib/samba/netlogon # guest ok = yes # writable = no #[Profiles] # path = /home/samba/profiles # browseable = no # guest ok = yes # writable = yes
a takhle jsem to pozmenil ukladani profilu a haze mi chybu ze nemuze nacist profil uzivatele
[global] dos charset = 850 unix charset = ISO8859-1 workgroup = neco.cz netbios name = neco server string = Samba Server %v log level = 10 log file = /var/log/samba/log.%m max log size = 50 security = user encrypt passwords = yes smb passwd file = /etc/samba/smbpasswd #; unix password sync = Yes #; pam password change = yes #; passwd chat = *New*UNIX*password* %n\n *Re*ype*new*UNIX*password* %n\n \ #;*passwd:*all*authentication*tokens*updated*successfully* #; username map = /etc/samba/smbusers socket options = TCP_NODELAY SO_RCVBUF=8192 SO_SNDBUF=8192 local master = no domain master = yes domain logons = yes preferred master = yes os level = 256 # logon script = %U.bat logon path = \\server\profiles\%u\%m # logon home = \\%L\%U\.profile add machine script =/usr/share/samba/scripts/smbldap-useradd.pl -w -d /dev/null -g machines -c 'Machine Account' -s /bin/false %u # wins support = yes # wins server = w.x.y.z # wins proxy = yes # dns proxy = no add machine script = /usr/sbin/useradd -d /dev/null -g machines -c 'Machine Account' -s /bin/false -M '%u' [homes] comment = Home Directories browseable = no writable = yes [netlogon] comment = Network Logon Service path = /var/lib/samba/netlogon guest ok = yes writable = no [Profiles] path = /home/samba/profiles browseable = no guest ok = yes writable = yes
add machine script
dvakrát? (Předpokládám, že to je překlep)
logon path
Windows asi nevědí, kde profil hledat. Takže že je všechno zdánlivě OK je v tomto případě tím, že se použije (nabo vytvoří) lokální profil.
V 2. případě mají Windows stahovat profil z adresáře \\server\profiles\%u\%m
, tedy /home/samba/profiles/%u/%m
. To %m je mi tam hodně podezřelé, chcete, aby každý uživatel měl pro každý počítač jiný profil? Každopádně bych to zkusil nejdřív bez toho. Jinak adresář s profilem (klidně prázdný) musí existovat už předem, Samba ho nevytvoří - t.j. v tomto případě byste pod /home/samba/profiles/
musel mít podadresáře všech uživatelů, a v nich podadresáře všech počítačů. Profil také musí být přístupný pro zápis (nejen v konfiguraci Samby, ale i podle práv).
Taky mi přijde trochu divné \\server\profiles\%u\%m
vs název sekce [Profiles]
, doporučoval bych sjednotit velká a malá písmena (ale v tom asi problém nebude, ono je to Windows často jedno, a pak to musí Samba hádat )
To %m je mi tam hodně podezřelé, chcete, aby každý uživatel měl pro každý počítač jiný profil?V knize Samba je to doporučené nastavení pro případ, že v síti je víc verzí Windows. Nastavení se zkopíruje do zvláštního adresáře, například WinXP, a z ostatních adresářů se udělají symlinky pro ty počítače, na kterých běží WinXP (a obdobně pro ostatní verze). Tím má každý uživatel na stejné verzi Windows stejný profil.
doporučoval bych sjednotit velká a malá písmena (ale v tom asi problém nebude, ono je to Windows často jedno, a pak to musí Samba hádat )V tomhle případě je to IMHO opravdu jedno, protože "Profiles" je vidět při procházení Okolních počítačů (v tomto případě není, kvůli nastavení
browsable = no
), kdežto /home/samba/profiles
je vnitřní nastavení Samby a klidně by se mohlo jmenovat třeba /nastaveni
- ostatní počítače v síti tuhle hodnotu nemůžou nijak zjistit a ani je nezajímá.
Mezi W2K a WinXP lze profil sdílet, mezi NT a XP je problém s nějakou "chráněnou pamětí" a jádrem MSIE (nikde jsem o tom nic nenašel, jen Windows vždy v praxi v profilu z XP nahraném do NT při libovolném použití jádra MSIE vyhazovaly hlášku o přístupu k chráněné paměti a vyžadovaly zadání neznámého hesla ), takže pokud se nepoužívá MSIE a OE, lze jej sdílet i tam. Jinak mi profil pro každou verzi OS zvlášť nepřijde jako moc rozumné řešení, protože tím se ztrácí hlavní výhoda profilu - na každém PC své prostředí (protože udržovat si 2 nebo 3 verze profilů by se mi fakt nechtělo). Bohužel hlavní problém je vůbec v konceptu profilu ve Windows, ale s tím asi nic neuděláme Každopádně bych pro otestování vyzkoušel profily nejdřív bezTo %m je mi tam hodně podezřelé, chcete, aby každý uživatel měl pro každý počítač jiný profil?V knize Samba je to doporučené nastavení pro případ, že v síti je víc verzí Windows. Nastavení se zkopíruje do zvláštního adresáře, například WinXP, a z ostatních adresářů se udělají symlinky pro ty počítače, na kterých běží WinXP (a obdobně pro ostatní verze). Tím má každý uživatel na stejné verzi Windows stejný profil.
%m
. U %m
může být IMHO problém i s velikostí písmen, nevím, v jakém tvaru Windows NETBIOS název počítače posílají a zda jej Samba nějak upravuje.
Tady nejde odoporučoval bych sjednotit velká a malá písmena (ale v tom asi problém nebude, ono je to Windows často jedno, a pak to musí Samba hádat )V tomhle případě je to IMHO opravdu jedno, protože "Profiles" je vidět při procházení Okolních počítačů (v tomto případě není, kvůli nastaveníbrowsable = no
), kdežto/home/samba/profiles
je vnitřní nastavení Samby a klidně by se mohlo jmenovat třeba/nastaveni
- ostatní počítače v síti tuhle hodnotu nemůžou nijak zjistit a ani je nezajímá.
/home/samba/profiles
, jde o to, že Samba nabízí sdílení \\server\Profiles
a určuje, že profil je na \\server\profiles
. Možná sdílení v síti Windows jsou třeba vždy malými písmeny a vše se na ně převádí, pak je to OK. Ale teoreticky je také možné, že se velikost písmen zachovává, jenom se nerozlišuje (jako je to u názvů souborů) - a pak by Samba musela zkoušet různé kombinace velkých a malých písmen. Když nad tím teď přemýšlím, pravděpodobnější je 1. varianta, ale už jen z taktických a estetických důvodů bych tam dodržoval stejnou formu zápisu – najdu si v smb.conf, že jsou profily na \\server\profiles
, dám v editoru vyhledat profiles
a nenajdu nic
Jinak mi profil pro každou verzi OS zvlášť nepřijde jako moc rozumné řešení, protože tím se ztrácí hlavní výhoda profilu - na každém PC své prostředí (protože udržovat si 2 nebo 3 verze profilů by se mi fakt nechtělo).Trochu upřesním, v té knize píšou o rozdílnostech hlavně mezi verzemi založenými na NT a verzemi odvozenými od Win95. A pochopitelně se snaží doporučit taková nastavení, aby nevznikaly žádné problémy. Je pravda, že v tomto případě je to OT, protože podle smb.conf, který dodal tazatel, nemá počítače s verzemi 95/98/Me.
Tady nejde oŠpatně jsem si přečetl předchozí příspěvek, omlouvám se./home/samba/profiles
, jde o to, že Samba nabízí sdílení\\server\Profiles
a určuje, že profil je na\\server\profiles
.
zdravim dekuji za pomoc po vasi rade jsem sjednotil vsechna mala pismena upravil jse
[global] logon path = \\server\profiles\%upodarilo se mi vytvorit profil uzivatele A z jakym jsem se logoval do domeny neco.cz, ale pokud se pokusim pripojit z jinim uzivatelem treba A,C,D,E tak mi to nahlasi ze nemohl najit cestu k profilu \\server\profiles\A\notes.spd
[profiles] path = /home/samba/profiles browseable = no writable = yes create mask = 0600 directory mask = 0700
[zip@linux samba]# testparm load smb config files from smb.conf Processing section "[profiles]" Loaded services file OK Server role> ROLE_DOMAIN_PDC takze vse probehne bez chyby mkdir /home/samba/profiles chmod 777 /home/samba/profiles
/home/samba/profiles/A
, /home/samba/profiles/C
, /home/samba/profiles/D
atd. a uživatelé A, C, D musejí mít práva rwx na příslušném svém adresáři (Windows neumí v případě potřeby adresář profilu založit, musí existovat předem, i když prázdný).
Zase asi bude záležet na velikosti písmen. Já osobně mám ve všech uživatelských jménech i názvech adresářů písmena malá; a místo %u
používám %U
– vůbec netvrdím, že je to jediné správné řešení (ani nevím, jaký je faktický rozdíl mezi %u
a %U
), jenom nabízím řešení praxí ověřené
to jsem zkousel to jsem se i docetl v knizce, ale kdyz je stejne vytvorim tak mi napise ze nemuze nacist profily ze serveru a uz jsem toho precetl fakt hodne, ale nikde jsem nenasel reseni ani tady na ABClinuxu
smb.conf
(samozřejmě bez případných hesel atd.)? Případně ještě výpis ls -l /home/samba/profiles/
? A verze Samby?
Jinak předpokládám, že Windows vypíšou, že nelze načíst síťový profil, ale jinak přihlášení pokračuje a uživatel se normálně přihlásí. Pak bych ještě zkusil normálně z Windows si prohlédnout ten adresář s profily (normálně v Tento počítač nebo v Průzkumníku napsat do adresního řádku \\server\profiles
). Mělo by to ukázat adresáře s profily, dostat se do svého adresáře a tam se podívat přes vlastnosti, jaké mají soubory atributy a práva.
Tiskni Sdílej: