I letos vychází řada ajťáckých adventních kalendářů. Programátoři se mohou potrápit při řešení úloh z kalendáře Advent of Code 2023. Pro programátory v Perlu je určen Perl Advent Calendar 2023. Zájemci o UX mohou sledovat Lean UXmas 2023. Pro zájemce o kybernetickou bezpečnost je určen Advent of Cyber 2023…
Byla vydána verze 2.12 svobodného video editoru Flowblade (GitHub, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Videoukázky funkcí Flowblade na Vimeu. Instalovat lze také z Flathubu.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 23.11 Topi. Přehled novinek v Changelogu.
Po 4 měsících vývoje byla vydána nová verze 4.2 multiplatformního open source herního enginu Godot (Wikipedie, GitHub). Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu a na YouTube.
Byla vydána nová stabilní verze 23.11 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Tapir. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) upozorňuje na hrozbu spojenou s používáním mobilní aplikace WeChat a její čínské verze Weixin (dále jen WeChat). Ta sbírá velký objem uživatelských dat, a právě to by – v kombinaci se způsobem jejich sběru – mohlo sloužit k přesnému zacílení kybernetických útoků.
LibreQoS je svobodná aplikace vhodná pro poskytovatele internetové připojení pro rezervaci a řízení datových toků zákazníků (QoS - Quality of Service, QoE - Quality of Experience). Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv2. Aktuální verze je 1.4.
Byla vydána Beta 1 verze KDE 6 (Plasma, Frameworks a Gear) postavené na Qt 6. Testovat lze například v distribuci KDE Neon. Stabilní verze je plánována na konec února 2024. Předchozí velké vydání 5 vylo vydáno téměř před 10 lety (červenec 2014).
Open-source webmail Roundcube se připojil k balíku aplikací Nextcloudu. Převzetí firmou Nextcloud ale plánováno není, pouze integrace a podpoření vývoje.
Stability AI představila SDXL Turbo, tj. umělou inteligenci pro generování obrázků z textového popisu v reálném čase, viz ukázka na YouTube.
./sunbird Password: ./run-mozilla.sh: line 131: 4825 Neoprávněný přístup do paměti (SIGSEGV) "$prog" ${1+"$@"}.Toto dělá jak u nové verze 0.3 tak u verze 0.2GTK2. Jen verze gnu běhá,ale zase se naní nedá moc koukat:/. Neví prosím někdo včem dělám chybu, tadu je když tak kus z ./run-mozilla.sh (od řádku 130 až..někam:)) :
moz_run_program() { prog=$MOZ_PROGRAM ## ## Make sure the program is executable ## if [ ! -x "$prog" ] then moz_bail "Cannot execute $prog." fi ## ## Use md5sum to crc a core file. If md5sum is not found on the system, ## then dont debug core files. ## moz_test_binary /bin/type if [ $? -eq 1 ] then crc_prog=`type md5sum 2>/dev/null | awk '{print $3;}' 2>/dev/null | sed -e 's/\.$//'` else crc_prog=`which md5sum 2>/dev/null` fi if [ -x "$crc_prog" ] then DEBUG_CORE_FILES=1 fi if [ "$DEBUG_CORE_FILES" ] then crc_old= if [ -f core ] then crc_old=`$crc_prog core | awk '{print $1;}' ` fi fi ## ## Run the program ## "$prog" ${1+"$@"} exitcode=$? if [ "$DEBUG_CORE_FILES" ] then if [ -f core ] then crc_new=`$crc_prog core | awk '{print $1;}' ` fi fi if [ "$crc_old" != "$crc_new" ] then printf "\n\nOh no! %s just dumped a core file.\n\n" $prog printf "Do you want to debug this ? " printf "You need a lot of memory for this, so watch out ? [y/n] " read ans if [ "$ans" = "y" ] then debugger=`moz_get_debugger` if [ -x "$debugger" ] then echo "$debugger $prog core" # See http://www.mozilla.org/unix/debugging-faq.html # For why LD_BIND_NOW is needed LD_BIND_NOW=1; export LD_BIND_NOW $debugger "$prog" core else echo "Could not find a debugger on your system." fi fi fi }..Děkuji
Ubuntu 5.10; Kernel 2.6.12-26
ulimit -c unlimited
a pak po tom padu najdete soubor core.PID
. Postvete na nej debugger a ... zjistite, ze vite stejne prd
Tiskni
Sdílej: