Boudhayan "bbhtt" Bhattcharya v článku Uzavření kapitoly o OpenH264 vysvětluje, proč bylo OpenH264 odstraněno z Freedesktop SDK.
Představeny byly nové verze AI modelů: DeepSeek V3-0324, Google Gemini 2.5 a OpenAI 4o Image Generation.
XZ Utils (Wikipedie) byly vydány ve verzi 5.8.0. Jedná se o první větší vydání od backdooru v XZ v loňském roce.
Byla vydána nová verze 0.40.0 multimediálního přehrávače mpv (Wikipedie) vycházejícího z přehrávačů MPlayer a mplayer2. Přehled novinek, změn a oprav na GitHubu. Požadován je FFmpeg 6.1 nebo novější a také libplacebo 6.338.2 nebo novější.
Byla vydána nová verze 2.20 svobodného video editoru Flowblade (GitHub, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Videoukázky funkcí Flowblade na Vimeu. Instalovat lze také z Flathubu.
LibrePCB, tj. svobodný multiplatformní softwarový nástroj pro návrh desek plošných spojů (PCB), byl vydán ve verzi 1.3.0. Přehled novinek v příspěvku na blogu a v aktualizované dokumentaci. Vypíchnut je interaktivní HTML BOM (Bill of Materials) a počáteční podpora Rustu. Zdrojové kódy LibrePCB jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv3.
Minulý měsíc Hector "marcan" Martin skončil jako upstream vývojář linuxového jádra i jako vedoucí projektu Asahi Linux. Vývoj Asahi Linuxu, tj. Linuxu pro Apple Silicon, ale pokračuje dál. Byl publikován březnový přehled dění a novinek z vývoje. Vývojáře lze podpořit na Open Collective.
Ruská firma Operation Zero nabízí až $4 miliony za funkčí exploit komunikační platformy Telegram. Nabídku učinila na platformě X. Firma je známá prodejem exploitů ruské vládě a soukromým společnostem. Další informace na securityweek.com.
Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.13 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.14. Proč až v pondělí? V neděli prostě zapomněl :-). Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
Konference LinuxDays 2025 proběhne o víkendu 4. a 5. října v Praze v areálu ČVUT v Dejvicích na FIT.
./sunbird Password: ./run-mozilla.sh: line 131: 4825 Neoprávněný přístup do paměti (SIGSEGV) "$prog" ${1+"$@"}.Toto dělá jak u nové verze 0.3 tak u verze 0.2GTK2. Jen verze gnu běhá,ale zase se naní nedá moc koukat:/. Neví prosím někdo včem dělám chybu, tadu je když tak kus z ./run-mozilla.sh (od řádku 130 až..někam:)) :
moz_run_program() { prog=$MOZ_PROGRAM ## ## Make sure the program is executable ## if [ ! -x "$prog" ] then moz_bail "Cannot execute $prog." fi ## ## Use md5sum to crc a core file. If md5sum is not found on the system, ## then dont debug core files. ## moz_test_binary /bin/type if [ $? -eq 1 ] then crc_prog=`type md5sum 2>/dev/null | awk '{print $3;}' 2>/dev/null | sed -e 's/\.$//'` else crc_prog=`which md5sum 2>/dev/null` fi if [ -x "$crc_prog" ] then DEBUG_CORE_FILES=1 fi if [ "$DEBUG_CORE_FILES" ] then crc_old= if [ -f core ] then crc_old=`$crc_prog core | awk '{print $1;}' ` fi fi ## ## Run the program ## "$prog" ${1+"$@"} exitcode=$? if [ "$DEBUG_CORE_FILES" ] then if [ -f core ] then crc_new=`$crc_prog core | awk '{print $1;}' ` fi fi if [ "$crc_old" != "$crc_new" ] then printf "\n\nOh no! %s just dumped a core file.\n\n" $prog printf "Do you want to debug this ? " printf "You need a lot of memory for this, so watch out ? [y/n] " read ans if [ "$ans" = "y" ] then debugger=`moz_get_debugger` if [ -x "$debugger" ] then echo "$debugger $prog core" # See http://www.mozilla.org/unix/debugging-faq.html # For why LD_BIND_NOW is needed LD_BIND_NOW=1; export LD_BIND_NOW $debugger "$prog" core else echo "Could not find a debugger on your system." fi fi fi }..Děkuji
Ubuntu 5.10; Kernel 2.6.12-26
ulimit -c unlimited
a pak po tom padu najdete soubor core.PID
. Postvete na nej debugger a ... zjistite, ze vite stejne prd
Tiskni
Sdílej: