Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Napřed jsem dostal z avi souboru wav pomocí
mplayer -ao pcm:file=zvuk.wav film.avito jsem pak lamem převedl na mp3 (CBR)
lame -b 160 zvuk.wav zvuk.mp3No a tuto mp3 jsem připojil k původnímu avi souboru následujícím způsobem:
mencoder -oac copy -ovc copy -o vystup.avi -audiofile zvuk.mp3 film.avi
Problém: Pokud teď přehrávám to avi s mp3 zvukovou stopou, pak pokud se ho pokusím posunout dopředu, pak se posune jen obraz a zvuk hraje bez přerušení dál (to se děje jen v mplayeru, např. Kaffeine to posouvá bez problémů). Mplayer při tom zahlásí:
Badly interleaved AVI file detected - switching to -ni mode
-nocache
. To mi ale nepomohlo. Taky jsem zkoušel všechny možné přepínače, které se v té dokumentaci doporučovalo, ale s tím jsem neměl úspěch. avisync
nebo některá další avi*
utilita z balíku transcode
. Ale až na avimerge
jsem nic z toho nepoužil, tak nevím.
-oac copyse neprokládá zvuk s videem, zvuk se prostě někam překopíruje tak, jak je. Zkuste např.
-oac mp3lame -lameopts cbr:br=128:aq=0:mode=1tím převedete zvuk do MP3 a bude vše v pořádku. Jestli se jedná o zvuk z původního filmu, je zbytečné to honit přes externí soubor. Jirka
Writing AVI index... Fixing AVI header... ODML: Aspect information not (yet?) available or unspecified, not writing vprp header. Video stream: 1400.081 kbit/s (175010 bps) size: 878809795 bytes 5021.480 secs 125537 frames Audio stream: 128.000 kbit/s (16000 bps) size: 80314752 bytes 5019.672 secs *** glibc detected *** double free or corruption (!prev): 0x08682080 *** Neúspěšně ukončen (SIGABRT)
Tiskni
Sdílej: