Byla vydána alfa verze GNOME 48. S novým přehrávačem zvukových souborů Decibely. Vyzkoušet lze instalační ISO GNOME OS. Vydání GNOME 48 je plánováno na březen.
Společnost OpenAI představila Operator, tj. agenta, který k provádění úkolů (najdi a rezervuj ubytování, kup ingredience potřebné pro uvaření tohoto jídla, …) používá vlastní webový prohlížeč. K tomu využívá Computer-Using Agenta (CUA). Operator je zatím dostupný pouze pro uživatele ChatGPT Pro ve Spojených státech.
SoftBank, OpenAI, Oracle a MGX představili projekt Stargate, do kterého v příštích čtyřech letech investují 500 miliard dolarů. Cílem projektu je vybudovat ve Spojených státech novou infrastrukturu pro umělou inteligenci (AI).
Bun (Wikipedie), tj. běhové prostředí (runtime) a toolkit pro JavaScript a TypeScript, alternativa k Node.js a Deno, byl vydán ve verzi 1.2. Představení novinek také na YouTube. Bun je naprogramován v programovacím jazyce Zig.
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 10.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Byla vydána nová stabilní verze 7.1 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 132. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Vývojáři Debianu oznámili, že v březnu bude zahájeno zmrazování Debianu 13 s kódovým názvem Trixie. Současně bylo oznámeno, že kódový název Debianu 15 bude Duke. Debian 14 bude Forky.
Free Software Foundation (FSF, Nadace pro svobodný software) oslaví v říjnu 40 let od svého založení. Při této příležitosti proběhla soutěž o logo k této události. Dnes bylo vyhlášeno vítězné logo. Navrženo bylo v GIMPu.
Google zpřístupnil Gemini Live, svůj nástroj pro hlasovou komunikaci s umělou inteligencí, v českém a slovenském jazyce pro Android a brzy i iOS. Gemini Live umožňuje vést s AI přirozené rozhovory.
Port počítačové hry Pitfall! z roku 1982 napsané pro Atari 2600 si lze zahrát ve webovém prohlížeči. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu.
snazim se rozjet Bootsplash na Gentoo. Postupoval jsem podle HOWTO na Gentoo Wiki, ale porad se mi nedari. Navic uz nejakou dobu Gentoo Wiki nejede .
Problem je v tom, ze pri bootu mam barevnou hloubku jenom 8 bitu a ten obrazek vypada desive (jakoby mel inverzni barvy). 32 bitu se mi podarilo nastavit jenom pomoci fbset -depth 32
(dal jsem si ten prikaz i do local
a umistil ho pomoci rc-update
do defaultniho runlevelu, ale bohuzel se spousti az nakonec, takze obrazek je porad podivny).
Pritom kdyz prepnu pomoci klavesy F2 do verbose-modu, tak tam uz obrazek vypada pekne (sice jen v osmi bitech, ale vypada normalne).
V jadre mam zakompilovane vsechno potrebne (jako *) - pouzivam vesafb-tng a primo v jadre mam jako defaultni mod 1024x768-32@85 (ale nemel jsem stesti ani s normalni vesafb), v Grubu mam nasledujici:
title=Gentoo Linux root (hd0,5) kernel /boot/linux-2.6.15-gentoo-r1 root=/dev/hda6 quiet \ pci=noacpi video=vesafb:1024x768-32@85,ywrap,mtrr:3 \ splash=silent,theme:gentoo CONSOLE=/dev/tty1 initrd /boot/fbsplash-gentoo-1024x768
Muzete mi nekdo poradit, jak tam dostanu tech 32 bitu hned po vyberu OS v Grubu? A taky se mi ten splash nahodi celkem dost pozde - probehne mountovani disku, kontrola root partition atd. Je tam celkem dost vypisu, myslel jsem, ze by ten splash mohl byt hned od zacatku .
fbset -a -depth 32
nastavim 32bitove barvy na vsech konzolich, tak se mi pri rebootu zobrazuje ten splash spravne (dokonce je i videt fungujici progress bar, narozdil od toho splashe pri bootu).Otazka je, jak nastavit tu barevnou hloubku jeste nez se spusti ten prvni splash hned po bootu.
Nejake napady?
Tiskni Sdílej: