OpenZFS (Wikipedie), tj. implementace souborového systému ZFS pro Linux a FreeBSD, byl vydán ve verzích 2.2.2 a 2.1.14. Přináší důležitou opravu chyby vedoucí k možnému poškození dat.
V ownCloudu byly nalezeny tři kritické zranitelnosti: CVE-2023-49103, CVE-2023-49104 a CVE-2023-49105 s CVSS 10.0, 8.7 a 9.8. Zranitelnost CVE-2023-49103 je právě využívána útočníky. Nextcloudu se zranitelnosti netýkají.
I letos vychází řada ajťáckých adventních kalendářů. Programátoři se mohou potrápit při řešení úloh z kalendáře Advent of Code 2023. Pro programátory v Perlu je určen Perl Advent Calendar 2023. Zájemci o UX mohou sledovat Lean UXmas 2023. Pro zájemce o kybernetickou bezpečnost je určen Advent of Cyber 2023…
Byla vydána verze 2.12 svobodného video editoru Flowblade (GitHub, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Videoukázky funkcí Flowblade na Vimeu. Instalovat lze také z Flathubu.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 23.11 Topi. Přehled novinek v Changelogu.
Po 4 měsících vývoje byla vydána nová verze 4.2 multiplatformního open source herního enginu Godot (Wikipedie, GitHub). Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu a na YouTube.
Byla vydána nová stabilní verze 23.11 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Tapir. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) upozorňuje na hrozbu spojenou s používáním mobilní aplikace WeChat a její čínské verze Weixin (dále jen WeChat). Ta sbírá velký objem uživatelských dat, a právě to by – v kombinaci se způsobem jejich sběru – mohlo sloužit k přesnému zacílení kybernetických útoků.
LibreQoS je svobodná aplikace vhodná pro poskytovatele internetové připojení pro rezervaci a řízení datových toků zákazníků (QoS - Quality of Service, QoE - Quality of Experience). Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv2. Aktuální verze je 1.4.
Byla vydána Beta 1 verze KDE 6 (Plasma, Frameworks a Gear) postavené na Qt 6. Testovat lze například v distribuci KDE Neon. Stabilní verze je plánována na konec února 2024. Předchozí velké vydání 5 vylo vydáno téměř před 10 lety (červenec 2014).
snazim se rozjet Bootsplash na Gentoo. Postupoval jsem podle HOWTO na Gentoo Wiki, ale porad se mi nedari. Navic uz nejakou dobu Gentoo Wiki nejede .
Problem je v tom, ze pri bootu mam barevnou hloubku jenom 8 bitu a ten obrazek vypada desive (jakoby mel inverzni barvy). 32 bitu se mi podarilo nastavit jenom pomoci fbset -depth 32
(dal jsem si ten prikaz i do local
a umistil ho pomoci rc-update
do defaultniho runlevelu, ale bohuzel se spousti az nakonec, takze obrazek je porad podivny).
Pritom kdyz prepnu pomoci klavesy F2 do verbose-modu, tak tam uz obrazek vypada pekne (sice jen v osmi bitech, ale vypada normalne).
V jadre mam zakompilovane vsechno potrebne (jako *) - pouzivam vesafb-tng a primo v jadre mam jako defaultni mod 1024x768-32@85 (ale nemel jsem stesti ani s normalni vesafb), v Grubu mam nasledujici:
title=Gentoo Linux root (hd0,5) kernel /boot/linux-2.6.15-gentoo-r1 root=/dev/hda6 quiet \ pci=noacpi video=vesafb:1024x768-32@85,ywrap,mtrr:3 \ splash=silent,theme:gentoo CONSOLE=/dev/tty1 initrd /boot/fbsplash-gentoo-1024x768
Muzete mi nekdo poradit, jak tam dostanu tech 32 bitu hned po vyberu OS v Grubu? A taky se mi ten splash nahodi celkem dost pozde - probehne mountovani disku, kontrola root partition atd. Je tam celkem dost vypisu, myslel jsem, ze by ten splash mohl byt hned od zacatku .
fbset -a -depth 32
nastavim 32bitove barvy na vsech konzolich, tak se mi pri rebootu zobrazuje ten splash spravne (dokonce je i videt fungujici progress bar, narozdil od toho splashe pri bootu).Otazka je, jak nastavit tu barevnou hloubku jeste nez se spusti ten prvni splash hned po bootu.
Nejake napady?
Tiskni
Sdílej: