Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
snazim se rozjet Bootsplash na Gentoo. Postupoval jsem podle HOWTO na Gentoo Wiki, ale porad se mi nedari. Navic uz nejakou dobu Gentoo Wiki nejede .
Problem je v tom, ze pri bootu mam barevnou hloubku jenom 8 bitu a ten obrazek vypada desive (jakoby mel inverzni barvy). 32 bitu se mi podarilo nastavit jenom pomoci fbset -depth 32
(dal jsem si ten prikaz i do local
a umistil ho pomoci rc-update
do defaultniho runlevelu, ale bohuzel se spousti az nakonec, takze obrazek je porad podivny).
Pritom kdyz prepnu pomoci klavesy F2 do verbose-modu, tak tam uz obrazek vypada pekne (sice jen v osmi bitech, ale vypada normalne).
V jadre mam zakompilovane vsechno potrebne (jako *) - pouzivam vesafb-tng a primo v jadre mam jako defaultni mod 1024x768-32@85 (ale nemel jsem stesti ani s normalni vesafb), v Grubu mam nasledujici:
title=Gentoo Linux root (hd0,5) kernel /boot/linux-2.6.15-gentoo-r1 root=/dev/hda6 quiet \ pci=noacpi video=vesafb:1024x768-32@85,ywrap,mtrr:3 \ splash=silent,theme:gentoo CONSOLE=/dev/tty1 initrd /boot/fbsplash-gentoo-1024x768
Muzete mi nekdo poradit, jak tam dostanu tech 32 bitu hned po vyberu OS v Grubu? A taky se mi ten splash nahodi celkem dost pozde - probehne mountovani disku, kontrola root partition atd. Je tam celkem dost vypisu, myslel jsem, ze by ten splash mohl byt hned od zacatku .
fbset -a -depth 32
nastavim 32bitove barvy na vsech konzolich, tak se mi pri rebootu zobrazuje ten splash spravne (dokonce je i videt fungujici progress bar, narozdil od toho splashe pri bootu).Otazka je, jak nastavit tu barevnou hloubku jeste nez se spusti ten prvni splash hned po bootu.
Nejake napady?
Tiskni
Sdílej: