abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 23:44 | Nová verze

    Minulý týden byl oficiálně vydán Android 17. Detaily na blogu a stránkách věnovaných vývojářům.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 20:00 | IT novinky

    Dnes jde do prodeje zařízení Steam Machine. Steam Machine 512 GB za 1 039 EUR a Steam Machine 2 TB za 1 359 EUR. Do čtvrtka 25. června do 19:00 se lze zapsat na seznamy. Ty budou jednorázově náhodně slosovány, čímž bude určeno pořadí rezervací a čekacích listin.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 14:44 | Nová verze

    Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.51.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek v oznámení o vydání a také na YouTube a PeerTube.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 13:33 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 2026.3.0 "Carousels & Killer Whales" svobodného softwaru ScummVM (Wikipedie) umožňujícího bezproblémový běh mnoha klasických adventur na zařízeních, pro které nebyly nikdy určeny. Přehled novinek v poznámkách k vydání a na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 12:22 | IT novinky

    Tento týden (24. a 27. června) vyprší platnost Microsoft certifikátu v UEFI vydaných v roce 2011. Nové certifikáty byly vydány v roce 2023. Kdo na počítačích, i virtuálních, používá zabezpečené spouštění (Secure Boot), měl by si ověřit, že má certifikáty aktualizovány, viz např. články na Red Hat nebo Fedora. Pro stávající systémy se nic nemění. Nadále se budou normálně spouštět. Zavaděče podepsané pouze klíčem z 2023 se ale na počítačích s pouze certifikátem 2011 nespustí. Ve Fedoře je zavaděč shim ve verzi 16.1-6 podepsán klíči 2011 i 2023.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    21.6. 19:55 | Zajímavý software

    Uživatelé mobilních telefonů s Linuxem si nyní mohou nainstalovat aplikaci Mobilní Datovka. Díky tomu je přístup k datovým schránkám dostupný i na zařízeních s mobilními linuxovými distribucemi, jako jsou například Mobian, NixOS Mobile, pmOS atd. Aplikace je dostupná na Flathubu.

    David Heidelberg | Komentářů: 3
    21.6. 13:33 | Komunita

    Software Freedom Conservancy v novém dokumentu shrnuje doporučení, jak přistupovat ke generativní AI založené na LLM při přispívání do svobodného a open-source softwaru. Mimo jiné vyzývá k obezřetnosti, transparentnosti a revizi generovaného kódu člověkem.

    |🇵🇸 | Komentářů: 9
    21.6. 13:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 5.6.0 programu na úpravu digitálních fotografií darktable (Wikipedie).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    20.6. 20:11 | Komunita

    Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma. V Týdnu v GNOME je zmíněn flatpak balíček pro GIMP 0.54.1 z roku 1996. Jedná se o poslední verzi GIMPu postavenou nad toolkitem Motif.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    20.6. 19:11 | Nová verze

    Home Assistant Operating System, tj. linuxová distribuce optimalizována pro hostování Home Assistanta a jeho aplikací, byl vydán v nové major verzi 18.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (8%)
     (2%)
     (16%)
     (31%)
     (3%)
     (6%)
     (2%)
     (15%)
     (26%)
    Celkem 1965 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník


    Dotaz: latex a české uvozovky

    4.2.2006 11:01 phax7 | skóre: 34 | blog: PhaX_blog
    latex a české uvozovky
    Přečteno: 11633×
    Zdravím,

    mám Debian Sarge a v LaTeXu píšu normálně české znaky s použitím Babel (alespoň doufám):
    \documentclass[dvipdfm,a4paper,12pt]{article}
    \usepackage[latin2]{inputenc}
    \usepackage[czech,english]{babel}
    \begin{document}
    ščřčřžýáíýéí
    \end{document}
    
    A jakmile to přeložím pomocí latex je vše OK. Jenže já chci používat české uvozovky (kdysi jsem bez babelu používal \uv{}. Ale to nefunfuje. A podle

    http://www.abclinuxu.cz/forum/show/44544

    asi ani fungovat nemá. Ale jak na to? Ta diskuze je už cca 2 roky stará, změnilo se něco? Vím, že kdybych začal přemisťovat soubory a vrtat se do konfigurace tak bych to asi nastavil, ale rád bych požádal o radu aby vše bylo správně...

    Díky moc

    PS: nezdá se vám, že v tomhle je v LaTeXu trochu zmatek? Alespoň mi to tak přijde:( Vím, že je TeX starý a nic lepšího zatím nevymysleli, ale občas má kacířská mysl zabloudí na myšlenku, že by bylo fajn, kdyby to někdo nějak přepsal - méně ukecaný výstup když se nic neděje, sjednocená čeština, pohodlnější vlkádání obrázku... ehm:)

    Odpovědi

    Heron avatar 4.2.2006 17:26 Heron | skóre: 53 | blog: root_at_heron | Olomouc
    Rozbalit Rozbalit vše Re: latex a české uvozovky
    Místo babel použijte:
    \usepackage{czech}
    Pak \uv{} bude fungovat k vašim službám. Doufám :-)
    4.2.2006 17:34 phax7 | skóre: 34 | blog: PhaX_blog
    Rozbalit Rozbalit vše Re: latex a české uvozovky
    x.tex:
    \documentclass[dvipdfm,a4paper,12pt]{article}
    \usepackage[latin2]{inputenc}
    \usepackage{czech}
    \begin{document}
    ščřčřžýáíýéí
    \end{document}
    
    $latex x.tex:
    This is e-TeX, Version 3.14159-2.1 (Web2C 7.4.5)
    entering extended mode
    (./x.tex
    LaTeX2e <2001/06/01>
    Babel <v3.7h> and hyphenation patterns for american, french, german, ngerman, b
    ahasa, basque, catalan, croatian, czech, danish, dutch, finnish, greek, iceland
    ic, irish, italian, latin, magyar, norsk, norsk, portuges, romanian, russian, s
    lovak, slovene, spanish, swedish, turkish, ukrainian, nohyphenation, loaded.
    (/usr/share/texmf/tex/latex/base/article.cls
    Document Class: article 2001/04/21 v1.4e Standard LaTeX document class
    (/usr/share/texmf/tex/latex/base/size12.clo))
    (/usr/share/texmf/tex/latex/base/inputenc.sty
    (/usr/share/texmf/tex/latex/base/latin2.def))
    (/usr/share/texmf/tex/generic/babel/czech.sty
    
    ! Package babel Error: You have used an old interface to call babel
    (babel)                You may expect compatibility problems wit other packages
    .
    
    See the babel package documentation for explanation.
    Type  H <return>  for immediate help.
     ...                                              
                                                      
    l.54     \bblstyerror
                         
    ? 
    
    Bohužel nefunguje:( Jako by stále volal babel nebo tak něco...

    Díky
    4.2.2006 17:50 0
    Rozbalit Rozbalit vše Re: latex a české uvozovky
    Musi se to prekladat jako cslatex (pdfcslatex). Pokud ty prikazy v systemu nejsou, pak je potreba spustit 'texconfig' a v polozce formaty odpoznamkovat cslatex (pdfcslatex), pripadne csplain.
    4.2.2006 18:11 phax7 | skóre: 34 | blog: PhaX_blog
    Rozbalit Rozbalit vše Re: latex a české uvozovky
    Díky všem za pomoc, přepsání na \usepackage{czech} a odkomentování cslatex v texconfig a jeho používání na překlad vedlo k úspěchu.

    A nebude tam teď nějaká nová zrada, jako že mi pro změnu nepůjde sázet něco jiného, třeba matika?:)

    Díky a hezký zbytek víkendu.
    4.2.2006 18:16 Dag | skóre: 25 | blog: bzuk
    Rozbalit Rozbalit vše Re: latex a české uvozovky
    S matikou by neměl být problém, jen je třeba na specialní věci použít patřičné balíčky. I ty zmíněné obrázky jdou docela pohodlně. Trochu je problém u obtékání, ale jde to.
    Heron avatar 4.2.2006 17:51 Heron | skóre: 53 | blog: root_at_heron | Olomouc
    Rozbalit Rozbalit vše Re: latex a české uvozovky
    Hups, někde se ztratil můj další komentář:

    Jo a překládat se to asi bude muset příkazem cslatex

    PS: zkuste scribus. Vím, že to není TeX, ale možná se vám bude líbit.
    4.2.2006 18:13 phax7 | skóre: 34 | blog: PhaX_blog
    Rozbalit Rozbalit vše Re: latex a české uvozovky
    Ten jsem ještě nezkoušel... nejvíc se mi na LaTeXu líbí že můžu použít vim s nemusím použít myš:)
    4.2.2006 17:53 Dag | skóre: 25 | blog: bzuk
    Rozbalit Rozbalit vše Re: latex a české uvozovky
    Babel české úvozovky neumí. Někde ve zdejších diskusich to zmiňuje Yeti (tuším, že se to jmenovalo nějak jako Fedora a český LaTeX). Tam se to dozvíte. I řešení.
    4.2.2006 17:59 Dag | skóre: 25 | blog: bzuk
    Rozbalit Rozbalit vše Re: latex a české uvozovky
    Sorry. Já jsem se zadíval jinam a než jsem odeslal, tak už to bylo napsáno.
    4.2.2006 20:06 vader | skóre: 23 | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: latex a české uvozovky
    Pokud by nekdo chtel ceste uvozovky + prekladat latexem (tedy ne cslatexem), tak jdou "nasimulovat" prikazem
    \newcommand\uv[1]{\quotedblbase #1\textquotedblleft}%
    a pak klacicky pouzit \uv{slovo} v uvozovkach
    Buď byl šílený Philip K. Dick, nebo jsou šílení všichni ostatní.
    6.3.2006 12:59 Vita
    Rozbalit Rozbalit vše Re: latex a české uvozovky
    Myslím, že české uvozovky \uv{slovo} fungují jen v cslatexu. Sám používám latex a babel a české uvozovky píšu: ,,slovo{}``. Tedy přesněji dělá to za mne LYX, ten lze nastavit tak, aby automaticky převedl "slovo" na ,,slovo{}``. Rozdíl mezi cslatexem a latexem + babel se mi zdá nepatrný (umístění diakritiky u některých fontů?). Používám nejraději fonty z balíčku mathpazo a tam rozdíl nevidím.

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.