Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
lilo.conf
image=/boot/vmlinuz label="linux" root=/dev/hda1 initrd=/boot/initrd.img append="resume=/dev/hda5 video=vesafb:ypan,invers" vga=791Jak vidíte, připojil jsem tam ještě ypan, což by mělo nahradit implicitní typ scrolování (redraw). Dokážu tak detekovat, zda se parametry projevily nebo to, že invers prostě znamená něco jiného než si představuji.
dmesg | grep fb Kernel command line: BOOT_IMAGE=linux root=301 resume=/dev/hda5 video=vesafb:ypan,invers vesafb: framebuffer at 0xe8000000, mapped to 0xce880000, using 6144k, total 32576k vesafb: mode is 1024x768x16, linelength=2048, pages=20 vesafb: protected mode interface info at 00ff:44f0 vesafb: scrolling: redraw vesafb: Truecolor: size=0:5:6:5, shift=0:11:5:0 fb0: VESA VGA frame buffer deviceScrolling zůstává nastaven na
redraw
.
Co je tedy špatně? A co k čertu znamená ten invers? inverse
nedělá nic.
gcc -E drivers/video/vesafb.c | grep invers static int inverse = 0; if (! strcmp(this_opt, "inverse")) inverse=1;Tím je (bohužel) důkaz hotov. Umíte to někdo opravit?
The VESA BIOS provides protected mode interface for changing some parameters. vesafb can use it for palette changes and to pan the display. It is turned off by default because it seems not to work with some BIOS versions, but there are options to turn it on.Uz sem z toho ale nepochopil, kde ze se to ma zapnout.. Mozna primo ve zdrojaku, nebo v configu jadra... Ja osobne ovsem radeji pouzivam driver primo pro mou grafiku, tedy konkretne aty128fb...
Tiskni
Sdílej: