Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
/dev
, /var
, /tmp
? Četl jsem nějaký HOWTO z roku 1999, kde jádro 2.2 bylo horkou novinkou a tam se zmiňovali o devfs. Předpokládám, že dnes se to řeší právě tím. Pak údajně (celkem logicky) do /var a /tmp musí být možnost zápisu, tak se chci zeptat, jestli to musí být v ramdisku nebo to lze taky přes NFS? Jestli to přes NFS jde, tak musí být pro každou stanici připravenej adresář zvlášť a nebo jeden? Jde mi o to, aby si pak něco nepřepisovali.
/home/uzivatel
? Musí se zase od někud připojovat (třeba v Solaris učebně to máme tak, že v /home člověk vidí jen ty domovský adresáře těch, kteří jsou přihlášní) nebo v /home můžou mít všichni svůj domovskej adresář rovnou?
/etc/passwd
a /etc/shadow
?
Díky! Jen otázka ještě, když bude na serveru /opt/moje_diskless_stanice
, lze to nějak co nejvíc ztotožnit s /
rootem serveru? Jde o to, aby člověk nainstaloval aplikace a měli je všichni. Takže třeba symlinky na /usr
, konfiguraci programů /etc
atp., ale zároveň je jasný, že stanice musej mít např. svůj vlastní fstab
.
Defakto bych potřeboval (a asi se to i tak řeší), že ze sítě nabootuje Linux, ale výzva login:
nebude pro localhost, ale pro autentizaci na server (třeba jako SSH)… U grafiky a např. KDM asi obdobně.
Možná mám trošku zmatky v bezdiskové stanici (ta si připojí /
ze serveru), ale všechno si počítá sama a tenkým klientem, který si taky připojí root ze serveru, ale na monitor zobrazuje jen výstup z aplikace - je to tak?
/home
budou všechny domovské adresáře všech, co budou mít účet, ale každej (logicky) bude mít po přihlášení přístupnej jen ten svůj.
passwd
a shadow
(a podobných) šel řešit jen vysymlinkováním, bohatě by stačilo.
chmod go-rx /home/*
4. Hlavně aby ty soubory měly stejný obsah, jak toho docílíš, je jedno :)
Já sám jsem si s bootováním přes síť a NFS hrál pár dní jen tak ze zvědavosti, takže toho zas tolik nevím (kromě toho, že to funguje a zhruba jak). Ještě bych dodal, že Murphyho zákony fungují a je dobré očekávat, že to hned napoprvé nevyjde na 100% /
se všemi aplikacemi a toť vše.
/
, ten obsahuje něco, čím se lze spojit k serveru (telnet, ssh), přihlásí se (k serveru) a klient vidí jen výstup z aplikací.
X -query <IP adresa serveru>
. Nastavení XDMCP v GDM je snadné. Telnet a SSH není potřeba (leda že by se šifrovalo přes SSH tunel).
Tiskni
Sdílej: