Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Kmail tusim defaultne pouziva format zvany "Maildir" - tedy kazdy email je v textove podobe ulozen v samostatnem souboru. Thunderbird oproti tomu pouziva format nazyvany "mbox" - tedy vsechny emaily v jenom textovem souboru oddelene prazdnym radkem.
Ve Widlich si Thunderbinrd uklada postu nekam do slozky C:\Documents and Settings\(uzivatel)\
Data aplikaci\Thunderbird\Profiles\(cosi divokeho)\Mail\(nazev pop serveru)\soubor
, (bavime-li se o Win2k/WinXP) pricemz "soubor.msf" je pouze jakysi index-file, ktery thunderbird aktualizuje na zaklade obsahu textoveho "soubor"u s emaily.
Tedy nejdelsi a nejobtiznejsi cestou by bylo ty emaily premistit metodou Cut'n'Paste v nekterem textovem editoru. Nebo si nainstalovat do Widli nejaky ten Perl/Python a uplacat si na to skriptik, nebo nabootovat nejakou linuxovou live-distribuci a udelat to v shellu, nebo to nahrat na (flash)disk a donest to k nejakemu *nixu a udelat to tam, nebo... ;) Jeste nevim, zda-li Thunderbird nevyzaduje, aby na zacatku kazdeho toho vlozeneho emailu nebyla polozka "From:".
Onehdy se vyvojaru thunderbirdu kdosi optal, bude-li kdy obsahovat nejake lepsi nastroje pro import emailu napr. z mbox-souboru ci Maildir-adresare a bylo mu odpovezeno, ze nikoliv, jelikoz jsou to prece textove soubory a import je tim padem *tak snadny* ;( Jsou to ale vtipalci
Vic me uz bohuzel nenapada... drzim vam palce
Tiskni
Sdílej: