Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
<?php
$ip = $_SERVER['REMOTE_ADDR'];
$mac = exec('arp -an|grep '.$ip.'|awk \'{print $4}\'');
?>
Uz se sitema hoooodne let zivim a jsem zcela presvedcen ze takto MAC adresu sitove karty klienta s zadanou IP adresou ziska.
Ještě jsem neviděl systém, kde by měl PHP skript v cestě adresář /sbin/
. Ten grep vám občas chytne i řádky, které jste tam vůbec nechtěl (hint: matchuje 11:22:33:44:55:66
regulární výraz 11.22.33.44
?). Stejná IP adresa se může v ARP tabulce vyskytovat víckrát - nebo tam, budete-li mít smůlu, nemusí být vůbec. Prostě je to celé hodně na vodě a stavět na něčem takovém autentizaci mi nepřipadá jako příliš dobrý nápad.
Samozrejme, ze pouze za podminek kdy je to mozne (stejna sit + stejna kolizni domena), ale snad neni nutne neustale psat dokoelcka ke kazdemu prizpevku.
Obávám se že to nutné je, protože tazatel se dosud ani slovem nezmínil o tom, že tato naprosto klíčová podmínka je splněna.
Spis by me zajimalo co popira koncepci TCP/IP?
Popírá to smysl oddělení jednotlivých vrstev. Aplikační vrstva se nemá co hrabat v hlavičkách linkové vrstvy, kdyby nic jiného, už proto, že nemůže vůbec tušit, jakou konkrétní implementací ten paket dorazil. Kdyby tomu tak nebylo, mohli bychom používat jeden protokol a žádný stack by vůbec nemusel existovat.
Ahoj, programuji v php aplikaci pro Internet.
Tiskni
Sdílej: