Pokud je zranitelnost Linuxu v nepoužívaném jaderném modulu, lze ji jednoduše vyřešit zakázáním automatického načítání tohoto konkrétního zranitelného modulu. Projekt ModuleJail si klade za cíl zvýšit bezpečnost Linuxu zakázáním automatického načítání všech nepoužívaných jaderných modulů. Jedná se o skript, který dá všechny nepoužívané jaderné moduly na blacklist (/etc/modprobe.d/modulejail-blacklist.conf).
Odborníci z Penn State University zkoumají způsob ukládání informací na lepicí pásku. Principiálně by podle nich bylo možné kombinací odlepení a zpětného přilepení dosáhnout uložení informace, kterou opětovným odlepením dokážou přečíst. Výhodou je, že způsob uložení i přečtení je čistě mechanický. Zde o tom referují ve volně dostupném článku. Zajímavé bude sledovat zda se jim v rámci výzkumu podaří prokázat použitelnost i v jiné než
… více »Na GitHubu byl publikován reprodukovatelný návod, jak rozchodit Adobe Lightroom CC na Linuxu a Wine. Návod byl vytvořený pomocí AI Claude Code.
Pokud by někdo potřeboval Wayland kompozitor uvnitř počítačové hry Minecraft, aby mohl zobrazovat okna desktopových aplikací přímo v herním prostředí, může sáhnout po Waylandcraftu. Ukázka na YouTube.
Uroš Popović v krátkém článku vysvětluje, co jsou emulátor terminálu, TTY a shell a jaké jsou mezi nimi rozdíly. Jde o první díl seriálu na jeho novém webu Linux Field Guide věnovaném nízkoúrovňové práci s linuxovými systémy.
Byl vydán Debian 13.5, tj. pátá opravná verze Debianu 13 s kódovým názvem Trixie a Debian 12.14, tj. čtrnáctá opravná verze Debianu 12 s kódovým názvem Bookworm. Řešeny jsou především bezpečnostní problémy, ale také několik vážných chyb. Instalační média Debianu 13 a Debianu 12 lze samozřejmě nadále k instalaci používat. Po instalaci stačí systém aktualizovat.
CiviCRM (Wikipedie) bylo vydáno v nové verzi 6.14.0. Podrobnosti o nových funkcích a opravách najdete na release stránce. CiviCRM je robustní open-source CRM systém navržený speciálně pro neziskové organizace, spolky a občanské iniciativy. Projekt je napsán v jazyce PHP a licencován pod GNU Affero General Public License (AGPLv3). Český překlad má nyní 45 % přeložených řetězců a přibližuje se milníku 50 %. Potřebujeme vaši pomoc, abychom se dostali dál. Pokud máte chuť přispět překladem nebo korekturou, přidejte se na platformu Transifex.
Další lokální zranitelností Linuxu je ssh-keysign-pwn. Uživatel si může přečíst obsah souborů, ke kterým má právo ke čtení pouze root, například soubory s SSH klíči nebo /etc/shadow. V upstreamu již opraveno [oss-security mailing list].
Singularity (YouTube) je nejnovější otevřený film od Blender Studia. Jedná se o jejich první 4K HDR film.
Vyšla hra Život Není Krásný: Poslední Exekuce (Steam, ProtonDB). Kreslená point & click adventura ze staré školy plná černého humoru a nekorektního násilí. Vžijte se do role zpustlého exekutora Vladimíra Brehowského a projděte s ním jeho poslední pracovní den. Hra volně navazuje na sérii Život Není Krásný.
Patřím taky k úplným začátečníkům a můj dotaz se týká inst.balíčků nabídnutých v "aktualizaci systemu".Nabídlo mi celkem 598 mega balíčků.
Mám nainstalený Mandriva2006(2xDVD) a funguje to bezvadně.
Ale prosil bych , zda neexistuje zdroj ze kterého lze zjistit co je nutno nainstalovat a popis balíčků např. k čemu každý z nich slouží.
děkuji předem
tak jsem se vrhnul na ty balíčky..ale překvapilo mne , za prvé:
objem záplat..bezpečnostní balíčky + opravné balíčky asi 2,1 giga,
to mě docela vyděsilo...tolik se snad neláduje ani do oken.
za druhé: nikde jsem se nedočetl co který balíček opravuje nebo apgrejduje , neumím ingliš (ve světe linuxu je to asi velký problém)
a tak jsem postupně postahoval vše co mi to nabídlo.A ani nebyl problém s balíčky týkající se grafiky jak jste psal.
Systém vydržel fungovat asi 4 dny naprosto bez problémů ale pak přestaly fungovat některé aplikace jako třeba KOPETE a jiné.
hlášky jsem si bohužel nezapsal...
Inu řekl jsem jseš trdlo něco si zvoral tak celé znova,o5 jsem nainstalil celou distribuci a opakoval celý postup znova, a upgrejdoval jak jste mi doporučil "po částech" a sledoval jak system reaguje.dopadlo to jako v předchozím postupu.
Nainstalil jsem to po 3tí a system funguje naprosto bezvadně.
měl bych tedy prosbu zda byste mi nesdělil nebo nedoporučil které balíčky je nutno stahnout aby byl system zabezpečen.
Vím je to asi odvážná prosba..ale odvážnému štěstí přeje..
děkuji předem a pokud se Vám do toho nechce ..no snad na to přijdu časem sám
)
Tiskni
Sdílej: