UBports, nadace a komunita kolem Ubuntu pro telefony a tablety Ubuntu Touch, vydala Ubuntu Touch 24.04-2.0 a 24.04-1.4. Nová verze 24.04-2.0 již počítá s výřezy pro fotoaparát (notch) a zaoblenými rohy displeje. Webový prohlížeče Morph přešel z Chromia 87 na Chromium 134. Do shellu Lomiri byl přidán editor snímků obrazovky.
Byly zveřejněny informace o kritické zranitelnosti CVE-2026-64600 pojmenované RefluXFS (technické detaily) v XFS. Je tam již od verze Linuxu 4.11, tj. rok 2017. Jedná se o lokální eskalaci práv. Neprivilegovaný uživatel může editovat libovolný soubor, například klidně zrušit rootovské heslo v /etc/passwd. Videoukázka na Vimeo. V upstreamu je zranitelnost opravena.
OpenAI / ChatGPT má dnes výpadky (OpenAI Status, DownDetector).
Poskytovatel hostingu svobodných/open-source projektů Codeberg po hlasování na valné hromadě vydal stanovisko k využívání LLM. Kvůli vytěžování infrastruktury a rostoucím cenám hardwaru, ale také hrozbám pro spolupráci v komunitě se k LLM staví kriticky. Nebude poskytovat hosting projektů vytvářených LLM agenty.
Jack Dorsey představil (𝕏) open source týmovou komunikační platformu Buzz (GitHub) s cílem snížit závislost na Slacku a GitHubu.
Poštovní klient Thunderbird byl vydán v nové verzi 153 s kódovým názvem Meadow. Jedná se o ESR (Extended Support Release) vydání. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Vylepšuje OAuth. Thundermail lze používat bez instalace doplňku.
AI tento rok naplno vtrhla do vývoje softwaru a výrazně ovlivňuje také open source projekty. Jiří Eischmann v příspěvku Jak mění AI open source na svém blogu rozebírá několik trendů, které v open source v poslední době v souvislosti s AI pozoruje, a jak tyto trendy svět otevřeného softwaru mění (Inflace projektů, Zahlcení kontroly, Klesající motivace zveřejňovat kód).
Evropská komise (EK) vyměřila americké internetové společnosti Google pokutu 890 milionů eur (21,5 miliardy Kč) za porušení unijního nařízení o digitálních trzích (DMA). Firma se podle unijní exekutivy provinila tím, že ve vyhledávači Google Search upřednostňovala vlastní služby a že podnikům ukládala omezení, která jim bránila nasměrovat spotřebitele k alternativním, často levnějším nákupním kanálům na platformě Google Play.
… více »Samsung na akci Galaxy Unpacked July 2026 (YouTube) představil své nové telefony Galaxy Z Fold8 Ultra, Fold8 a Flip8, hodinky Galaxy Watch Ultra2 a Watch9 a chytré brýle ve spolupráci s Gentle Monster a Warby Parker.
Po pěti letech vývoje vyšla česká počítačová hra Scarlet Deer Inn (ProtonDB). Scarlet Deer Inn je vyšívaná temná středověká pohádka. Zatímco život ve zdánlivě obyčejné vesnici se točí kolem běžných povinností a sousedských drbů, v podzemí se skrývají zlověstná tajemství.
Intel® Celeron® M 370 (1.5GHz,1024k) RAM: 512MB HDD: 40GB (5400rpm) 15" XGA TFT, ATI Radeon Xpress 200M Multi DVD+/-RW napalovačka Modem, LAN, WiFi 11b/gVopred dekuji za info.
. Diky ale za skusenosti s R52 i kdyz je to prece jen jina cenova i vykonostna kategorie (Celeron vs. Pentium M, chipset Intel vs. Ati).
) a upřednostním kvalitní ovladače. Ale jak jsem už napsal, nemám osobní zkušenosti a čerpám jen z toho, co jsem se dočetl, či co mi někdo řekl.
Škoda, že IBM (Lenovo) nedělá mobilní GeForce, to bych jim pak už vážně neměl co vytknout
Z hledsika budoucí prodejnosti bych si ale asi připlatil a koupil R51e.
Ono sa hovori, ze ta ATIna by mala na rozdiel od Intelackej grafiky zvladat Windows Vista, ale to sa nas ako linuxakov moc netyka
. V pripade buduceho predaja by ale tento fakt mohol mat znacny vplyv na cenu...
To jsem se přehlídl, mozek asi nečekal, že by novější typ mohl být levnější...
Jenže znáš to, lidi často nenakupují podle toho, co to umí, ale podle toho, jak se to jmenuje. I když je 3 roky starý telefon (např. 6310i) mnohem vybavenejší než nejnovější lowend s ČB displayem, tak si lidi stejně koupí ten lowend, i kdyby měl být dražší. Jenom protože je novější a je na něj zrovna reklama v televizi.
Tiskni
Sdílej: