Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Mandrakemove nenabízí nějaké možnosti při startu? Mně taky standartní konfigurace jednoho live distra padá, když si vyberu "zapnout DMA" a "lang=cs", tak mi vše najede.
Mandrake neukazuje vždy, co natahuje do paměti, čím prochází, po ESC už jo - umíte lépe specifikovat chybu?
To cd jste pálil sám nebo je vylisované?
Hm, tak to si ho asi taky stáhnu z netu a zkusim ... jelikož to zní nějak divně, zkoušel jste ho ještě v jiné mechanice? A jiné live distro? Tj. jestli se něco změní.
Poslední Mandriva z 1. dvd taky (dost často) nebootuje, jedná se o lisované médium, zatim nikdo nepřišel na to, čim to je, dělá to na více různých strojích. Čili nepopírám, že to může být skutečně nějaká chyba.
Mohlo by tohle být ono, co máte vy? Ať zkouším tu samou verzi.
Mandrake jsem měl, teď mam MDV2006, zkusil jsem Danixe, AbcLive, Knoppixe, Quantian, ale Vaši hlášku a stav po bootu jsem ještě neviděl. Ale u Quantianu 0.7.9.1 mi defaultní konfig padá na jednom kompu taky.
CD stazeno z toho odkazu, vypaleno, pisu z nej, KDE 3.2.0, jadro: Linux dhcppc0 2.6.3-10mdk #1 Mon Apr 19 20:51:52 CEST 2004 i686 unknown unknown GNU/Linux, pri bootu F1/F2/Enter moznosti, pak nejaka konfigurace.
Doporucuju ty cd zkusit v jinym kompu a opacne neco jineho zkusit ve Vasi sestave. Osobne bych sel do neceho lepsiho = novejsiho distra.
Tak to bych to tipoval na něco ve Vašem železe nebo v nastavení? Ale nenapadá mne, co by šlo nastavit, aby to blbě četlo média. Ta mechanika je v záruce? Zkusil bych ji vyměnit nebo aspoň kabely. Jiné problémy na Vaší sestavě nepozorujete?
Tiskni
Sdílej: