Byla vydána beta verze Linux Mintu 21.3 s kódovým jménem Virginia. Podrobnosti v přehledu novinek a poznámkách k vydání. Vypíchnout lze Cinnamon 6.0 s experimentální podporu Waylandu. Linux Mint 21.3 bude podporován až do roku 2027.
Pavel Bašta se v příspěvku Internetové kšefty podíval na podvody při nákupech a prodejích zboží přes různé bazarové služby. Podělil se o rozhovor, který vedl s jedním podvodníkem. V závěru upozorňuje na databází podvodníků Podvod na bazaru.
Michal Strehovský na svých stránkách píše jak v C# vytvořit "bootovací hru" pro Raspberry Pi, tj. hru, která nepotřebuje operační systém (bare-metal). Zdrojové kódy jsou na GitHubu.
Greg Kroah-Hartman vydal Linux 6.6.6 (LKML) aneb Linux s číslem šelmy. Řeší regresi ve Wi-Fi.
Debian 12.3 byl kvůli chybě v jádře 6.1.64-1 nakonec přeskočen. Vydán byl rovnou Debian 12.4.
Počítačové hře Doom je dnes 30 let. Vydána byla 10. prosince 1993. Zahrát si ji lze také na Internet Archive.
V srpnu společnost HashiCorp přelicencovala "své produkty" Terraform, Packer, Vault, Boundary, Consul, Nomad a Waypoint z MPL a Vagrant z MIT na BSL (Business Source License). V září byl představen svobodný a otevřený fork Terraformu s názvem OpenTofu. Na konferenci Open Source Summit Japan 2023 byl představen (YouTube) svobodný a otevřený fork Vaultu s názvem OpenBao (GitHub).
Na dnes plánované vydání Debianu 12.3 bylo posunuto. V jádře 6.1.64-1 v souborovém systému ext4 je chyba #1057843 vedoucí k možnému poškození dat.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek i s náhledy aplikací v Týden v GNOME a Týden v KDE.
Tak od ledna linuxové terminály, výchozí pozadí i celé desktopy v barvě "broskvového chmýří", v barvě "jejíž všeobjímající duch obohacuje mysl, tělo i srdce". Barvou roku 2024 je PANTONE 13-1023 Peach Fuzz.
e2fsck -f -n
, disky jsou přitom připojené rw. Hlasí se chyby (různé; všude je Free blocks/inodes count wrong
, někde multiply claimed blocks
, zero dtime
, entry has deleted/unused inode
, block bitmap differences
).
Když jsem jednou disky odpojil (nebo remount ro, když to byl /) a pustil e2fsck -fpv
, žádné chyby se nenašly ani neopravily. Z ro-checků se však chyby stále hlásí.
Chápu že jsou špatně Free blocks count atp, když se během checkování na disky může zapisovat (např. přijde mail). Ale ten zbytek? Fyzické vady disků to nejsou, jednak by musely odcházet všechny a SMART tvrdí, že je vše OK.
Je takové chování e2fsck normální? Hrozí ztráta dat (ohlašované vady nepřibývají)? Co s tím?
Distribuce: 2 × debian sarge, 1 × Ubuntu (dapper).
Díky za rady. Venca
Jednou se mi stalo, že filesystém byl původně, pak asi měl nějakou malou chybku kvůli výpadku UPS
journal_data
(tune2fs -o journal_data /dev/xxx
). Výkon se tím sice sníží, ale je zachována konsistence dat.
Prakticky jediný způsob, jak se vyhnout ztrátě dat (způsobené čímkoliv) je důsledné zálohování.
SMART hlásí sám disk. Každý výrobce disků používá trochu jiný způsob výpočtu parametrů (některé disky dokonce resetují údaje při rebootu). Na SMART data bych moc nesázel.
Tiskni
Sdílej: