Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
echo ahoj > /dev/ttyS2
tak potom jinde v konsoli dam cat /dev/ttyS2
. Ale ten cat vypisuje porad dokola prazdne radky a obcas se tam objevi to ahoj i kdyz jsem ho poslal jen jednou. Myslim si ze mam neco blbe v kernelu ale netusim co. Nevite nekdo co s tim? Dik Vojta
cat /dev/ttyS2
se zapnou vsechny ale ja bych je chtel zapnout zvlast. Diky Vojta
#include <sys/ioctl.h> #include <fcntl.h> #include <unistd.h> int main(int argc, char **argv) { int fd; int iFlags = TIOCM_DTR; fd = open("/dev/ttyS0", O_RDWR | O_SYNC); ioctl(fd, TIOCMBIC, &iFlags); /* Vynuluje DTR */ ioctl(fd, TIOCMBIS, &iFlags); /* Nastavi DTR */ close(fd); return 0; }
usage: setdtrrts.py [options] options: --version show program's version number and exit -h, --help show this help message and exit -d DEVICE, --device=DEVICE serial port device (default /dev/ttyS0) -R, --RTS set RTS -D, --DTR set DTR -t DELAY, --time=DELAY time in seconds to quit (default 5)Takže například
setdtrrts.py -d /dev/ttyS1 --RTS --DTR -t 3Zapne obě stavové linky u portu /dev/ttyS1 na dobu tří sekund. A tady je ten program:
#!/usr/bin/env python import tty, os, fcntl, time, struct from optparse import OptionParser usage = "usage: %prog [options]" parser = OptionParser(usage, version="%prog version 0.1") parser.add_option("-d", "--device", action = "store", default = "/dev/ttyS0", dest="device", help="serial port device (default /dev/ttyS0)") parser.add_option("-R", "--RTS", action = "store_true", default = False, dest="rts", help="set RTS") parser.add_option("-D", "--DTR", action = "store_true", default = False, dest="dtr", help="set DTR") parser.add_option("-t", "--time", action = "store", type = "float", default = 5, dest="delay", help="time in seconds to quit (default 5)") (options, args) = parser.parse_args() TIOCM_DTR_str = struct.pack('I', tty.TIOCM_DTR) TIOCM_RTS_str = struct.pack('I', tty.TIOCM_RTS) fd = os.open(options.device, os.O_RDWR | os.O_SYNC) if options.dtr: print "setting DTR" fcntl.ioctl(fd, tty.TIOCMBIS, TIOCM_DTR_str) else: print "clearing DTR" fcntl.ioctl(fd, tty.TIOCMBIC, TIOCM_DTR_str) if options.rts: print "setting RTS" fcntl.ioctl(fd, tty.TIOCMBIS, TIOCM_RTS_str) else: print "clearing RTS" fcntl.ioctl(fd, tty.TIOCMBIC, TIOCM_RTS_str) time.sleep(options.delay)... a měl bys začít programovat v nějakém kloudném programovacím jazyce, který není odkázaný na volání externích programů.
#!/usr/bin/env python import tty, os, fcntl, time, struct, subprocess programname = 'date' delay = 3 TIOCM_DTR_str = struct.pack('I', tty.TIOCM_DTR) TIOCM_RTS_str = struct.pack('I', tty.TIOCM_RTS) fd = os.open('/dev/ttyS0', os.O_RDWR | os.O_SYNC) while True: print "setting DTR" fcntl.ioctl(fd, tty.TIOCMBIS, TIOCM_DTR_str) print "setting RTS" fcntl.ioctl(fd, tty.TIOCMBIS, TIOCM_RTS_str) subprocess.Popen([programname]) time.sleep(delay) print "clearing DTR" fcntl.ioctl(fd, tty.TIOCMBIC, TIOCM_DTR_str) print "clearing RTS" fcntl.ioctl(fd, tty.TIOCMBIC, TIOCM_RTS_str) subprocess.Popen([programname]) time.sleep(delay)
#!/usr/bin/env python import tty, os, fcntl, time, struct, subprocess def runcommand(command): process = subprocess.Popen([command]) process.wait() def wait_period(period): sec = time.time() time_to_wait = period - sec % period print "Waiting for %g seconds" %time_to_wait time.sleep(time_to_wait) class Relay: def __init__(self, devpath, initstate = True): self.fd = os.open(devpath, os.O_RDWR | os.O_SYNC) self.TIOCM_DTR_str = struct.pack('I', tty.TIOCM_DTR) self.TIOCM_RTS_str = struct.pack('I', tty.TIOCM_RTS) self.state = initstate self.switch(self.state) def switch(self, state): if state: print "setting DTR" fcntl.ioctl(self.fd, tty.TIOCMBIS, self.TIOCM_DTR_str) print "setting RTS" fcntl.ioctl(self.fd, tty.TIOCMBIS, self.TIOCM_RTS_str) else: print "clearing DTR" fcntl.ioctl(self.fd, tty.TIOCMBIC, self.TIOCM_DTR_str) print "clearing RTS" fcntl.ioctl(self.fd, tty.TIOCMBIC, self.TIOCM_RTS_str) self.state = state def negate(self): self.state = not self.state #negate self.switch(self.state) rele = Relay('/dev/ttyS0', initstate = False) while True: wait_period(3) rele.negate() runcommand('date')Je to trochu lepší verze než ta předchozí. Jednak je to objektové a pak to časování je udělané tak, že se systematicky nepředbíhá ani nezpožďuje. Navíc se čas počítá absolutně, takže lze předem říct, že se kamery budou přepínat vždy v celou minutu a v půl.
Tiskni
Sdílej: