Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
v problematice linuxu se zatim pohybuji jen kratce, muze te mi prosim poradit nektere Live distribuce s nejlepsi detekci hardware potazmo s nejsirsi podporou hardware.
Jde mi o to az k nekomu pujdu propagovat Linux , abych se v co nejmene pripadech setkal s problemy se spustenim distra.
Chci si vytvorit tak dve tri live cd "dvd" a tim minimalizovat nespusteni distra na nejakem zeleze.
na základě vlastních zkušeností mohu doporučit Danix. Autodetekci HW má přinejmenším dobrou.Obavam se, ze vyberem software uz je Danix (Kde je současná verze Danixu? Najdete ji na ftp://ftp.linux.cz/pub/linux/danix/ nebo také zde. Tato verze je tam pod označením Danix 2004.08.12.) ponekud pozadu. Skoro dva roky jsou v tehle oblasti hodne dlouha doba... proto bych ja osobne Danix ted uz nikomu neznalemu s klidnym svedomim nedoporucil - take protoze se zda, ze projekt neni nadale udrzovan, tedy sance na pripadne opravy a aktualizace jsou minimalni. Na druhou stranu musim rict, ze jsem Danix obcas pouzil (kdyz byl aktualni) a v zasade souhlasim, ze to nebylo spatne distro.
Nova verze bude k dispozici na DVD (aspon doufam, CD bude taky k dispozici) na veletrhu a potom bude i vystavena... Za vyvojovy tym Danixu mhepp...To jen vitam :) Mozna byste meli dat na stranky www.danix.cz nejake zretelne upozorneni, ze projekt neumrel, z nich totiz clovek tento dojem snadno ziska. Danix.org (vzhledem k tomu ze Danix byl primarne ceska distribuce) v anglictine nestaci. Maly clanek o distru, zamerech apod. treba sem na abicko by taky nebyl marny. Treba taky najdete par ochotnych pomocniku... Jak rikam, Danix se mi v podstate libil, ale dva roky jsou dva roky...
To chcete jen na prezentaci? Recenzi na Karoruu v blogu jste četl? Na novém železe by mohla hodně zabodovat. Mně se líbí (mám zkušenost) s AbcLinuxuLive, s Danixem, Knopixem, Kanotixem a Quantianem, z toho Knoppix (?) a Quantian mám na dvd, čili mají dost velký výběr softu (no, u Knoppixu si teď nejsem jist s tím dvd).
Nektere aplikace nejdou spustit, nektera data nejdou zapisovat na oddil pevneho disku, skript slax-install nefunguje a jine.
Na Sempronu 2300 a Atině 9250 taky marnost, v práci na nějakých Celeronech 800 (w2k celej disk a 128MB RAM) ani nenabootoval, na P4 jsem nerozjel grafiku. Víc jsem nezkoumal. Čili Kororaa ano, ale jen někde ... u manželky jsem na Nvidii GFX-5500 jsem se do Gnome dostal, neobejvil jsem tam, jak "spustit kostku".
Tiskni
Sdílej: