Byl vydán Debian 12.10, tj. desátá opravná verze Debianu 12 s kódovým názvem Bookworm. Řešeny jsou především bezpečnostní problémy, ale také několik vážných chyb. Instalační média Debianu 12 lze samozřejmě nadále k instalaci používat. Po instalaci stačí systém aktualizovat.
Byla vydána nová verze 4.5 svobodného notačního programu MuseScore (Wikipedie). Představení novinek v oznámení v diskusním fóru a také na YouTube.
Byla vydána nová verze 8.6.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
O víkendu probíhá v Praze na Karlově náměstí 13 konference Installfest 2025. Na programu je celá řada zajímavých přednášek a workshopů. Vstup je zdarma. Přednášky lze sledovat i online na YouTube.
Byla vydána nová verze 2.49.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 89 vývojářů, z toho 24 nových. Přehled novinek v příspěvku na blogu GitHubu a v poznámkách k vydání.
Premiér Petr Fiala (ODS) dnes na síti X vyloučil, že by za jeho vlády mohla začít platit vyhláška, podle níž by poskytovatelé internetového připojení měli uchovávat adresy internetových stránek, na které se lidé připojují.
Flock 2025, tj. konference pro přispěvatele a příznivce Fedory, proběhne od 5. do 8. června v Praze.
Zemřel Mark Klein, který dlouhá léta pracoval pro telekomunikační firmu AT&T a proslavil se jako whistleblower, když zveřejnil informace o spolupráci AT&T s agenturou NSA. Cílem spolupráce bylo sledovat veškerou komunikaci občanů za pomocí zařízeních v místnosti 641A. O spolupráci obou subjektů napsal knihu Wiring Up The Big Brother Machine...And Fighting It.
Byla vydána nová verze 16 integrovaného vývojového prostředí (IDE) Qt Creator. Podrobný přehled novinek v changelogu.
Texas Instruments představil nejmenší mikrokontrolér na světě MSPM0C1104. Je o 38 % menší než současné nejmenší mikrokontroléry. Má pouze 1,38 mm².
Mám instalován Gentoo Linux a současně Windows XP. Občas totiž musím do Windows. V devíti případech z desíti Windows tiše a bez varování přepíše čas v BIOS nastavený Linuxem, takže po návratu do Linuxu musím provést
ntpdate casovy_server hwclock --systohc --utc
V Linuxu používám UTC, což se samozřejmě Windows nelíbí. Mě ale mate to, jak Windows poznají, že v BIOSu je UTC čas a ne local time. A udivuje mě, že jsem o tom problému nikde nečetl. Má někdo podobnou zkušenost?
/etc/conf.d/clock
tak tam sa da najst CLOCK="UTC"
, alebo CLOCK="local"
. V pripade ze pouzijete "local" tak vsetko pojde normalne az do prvej zmeny z letneho na zimny alebo naopak. Kazdy os si potom zmeni cas o hodinu a vysledok snad ani nemusim vysvetlovat :o). V pripade pouzitia "UTC" je v linuxe precho na letny/zimny cas uplne super, ale win bude mat zly cas o 1(2) hodiny.
Tiskni
Sdílej: