Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Potřeboval bych naprogramovat MCU AT89C2051 a PIC16F84A. Když už si s MCU hraju, tak to jsou AT Mega (s těmi není problém), ale náhodou potřebuju v už vyvinutých zařízeních aktualizovat firmware a jsou v nich výše zmíněná MCU. Takže jiný typ prostě nepřichází v úvahu.
Je mi jasné, že k oběma budu potřebovat nějaký programátor, něco mám a případně vyrobím. Pokud se vejdu řádově do desítek až jednotek set Kč, tak to není problém. Ale mám podmínku, musí to fungovat s nějakým softem pro Linux, Wokenních programovacích aplikací jsou mraky ...
Jaký program a k němu příslušné zapojení programátoru mi doporučíte?
Pony Prog by nestačil ?
Z.H.
...je to sice ekvivalent PICe, ale není to PIC ...Cože?? Srovnáváš RISCový PIC s klasickou řadou procesorů Intel 51 a říkáš, že je to ekvivalent? No nic, jenom mě to zarazilo... Jinak Ti fandím, protože mně to kdysi taky zajímalo a začal jsem dokonce psát vlastní soft, ale skončilo to u přečtení signatury čipu (čili docela na začátku)...
Ano, Atmel vyrábí AT89C2051 jako náhradu za 8051. To že má uvnitř jinou architekturu je věc jiná, pokud se navenek chová stejně, nebo alespoň tak, že jím lze původní 8051 nahradit.
Single Cycle Core-AT89LP FamilyPotřeboval bych naprogramovat MCU AT89C2051V tom článku ale je napsané, jak ten procesor naprogramovat: Prostě připojíš ten MCU podle uvedené tabulky na LPT port počítače a pomocí uisp nebo avrdude nahraješ připravený program.
To je bohužel omyl. Z následujícícho textu to já chápu tak, že snadné programování se týká toho druhého dražšího čipu, který NENÍ AT89C2051. A já potřebuju pracovat (dočasně a jednorázově) právě s AT89C2051.
Za tu dvacku navíc však získáte obrovskou, opakuji OBROVSKOU výhodu - pro přeprogramování čipu nepotřebujete žádný zvláštní obvod (programátor), a navíc jej můžete přeprogramovat přímo za běhu. Nemusíte jej kvůli změně programu ani vytahovat z patice.AT90S2313 je totiž předchůdce čipů AVR AT Mega, které běžně používám. S tím problém není.
Tiskni
Sdílej: