V srpnu společnost HashiCorp přelicencovala "své produkty" Terraform, Packer, Vault, Boundary, Consul, Nomad a Waypoint z MPL a Vagrant z MIT na BSL (Business Source License). V září byl představen svobodný a otevřený fork Terraformu s názvem OpenTofu. Na konferenci Open Source Summit Japan 2023 byl představen (YouTube) svobodný a otevřený fork Vaultu s názvem OpenBao (GitHub).
Na dnes plánované vydání Debianu 12.3 bylo posunuto. V jádře 6.1.64-1 v souborovém systému ext4 je chyba #1057843 vedoucí k možnému poškození dat.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek i s náhledy aplikací v Týden v GNOME a Týden v KDE.
Tak od ledna linuxové terminály, výchozí pozadí i celé desktopy v barvě "broskvového chmýří", v barvě "jejíž všeobjímající duch obohacuje mysl, tělo i srdce". Barvou roku 2024 je PANTONE 13-1023 Peach Fuzz.
Byla vydána verze 10 linuxové distribuce Freespire (Wikipedie). Jedná se o bezplatnou linuxovou distribuci vyvíjenou společností PC/OpenSystems LLC stojící za komerční distribucí Linspire (Wikipedie), původně Lindows.
Binarly REsearch před týdnem informoval o kritických zranitelnostech UEFI souhrnně pojmenovaných LogoFAIL. Tento týden doplnil podrobnosti. Útočník může nahradit logo zobrazováno při bootování vlastním speciálně upraveným obrázkem, jehož "zobrazení" při bootování spustí připravený kód. Pětiminutové povídání o LogoFAIL a ukázka útoku na YouTube.
Byla vydána listopadová aktualizace aneb nová verze 1.85 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.85 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
git.kernel.org je nově oficiálně také v tmavém vzhledu.
Richard Hughes na svém blogu oznámil, že počet aktualizací firmwarů pomocí služby LVFS (Linux Vendor Firmware Service) přesáhl 100 milionů. Přehled podporovaných zařízení, nejnovějších firmwarů nebo zapojených výrobců na stránkách LVFS.
Byla vydána nová stabilní verze 3.19.0, tj. první z nové řady 3.19, minimalistické linuxové distribuce zaměřené na bezpečnost Alpine Linux (Wikipedie) postavené na standardní knihovně jazyka C musl libc a BusyBoxu. Z novinek lze vypíchnou podporu Raspberry Pi 5.
Potřeboval bych naprogramovat MCU AT89C2051 a PIC16F84A. Když už si s MCU hraju, tak to jsou AT Mega (s těmi není problém), ale náhodou potřebuju v už vyvinutých zařízeních aktualizovat firmware a jsou v nich výše zmíněná MCU. Takže jiný typ prostě nepřichází v úvahu.
Je mi jasné, že k oběma budu potřebovat nějaký programátor, něco mám a případně vyrobím. Pokud se vejdu řádově do desítek až jednotek set Kč, tak to není problém. Ale mám podmínku, musí to fungovat s nějakým softem pro Linux, Wokenních programovacích aplikací jsou mraky ...
Jaký program a k němu příslušné zapojení programátoru mi doporučíte?
Pony Prog by nestačil ?
Z.H.
...je to sice ekvivalent PICe, ale není to PIC ...Cože?? Srovnáváš RISCový PIC s klasickou řadou procesorů Intel 51 a říkáš, že je to ekvivalent? No nic, jenom mě to zarazilo... Jinak Ti fandím, protože mně to kdysi taky zajímalo a začal jsem dokonce psát vlastní soft, ale skončilo to u přečtení signatury čipu (čili docela na začátku)...
Ano, Atmel vyrábí AT89C2051 jako náhradu za 8051. To že má uvnitř jinou architekturu je věc jiná, pokud se navenek chová stejně, nebo alespoň tak, že jím lze původní 8051 nahradit.
Single Cycle Core-AT89LP FamilyPotřeboval bych naprogramovat MCU AT89C2051V tom článku ale je napsané, jak ten procesor naprogramovat: Prostě připojíš ten MCU podle uvedené tabulky na LPT port počítače a pomocí uisp nebo avrdude nahraješ připravený program.
To je bohužel omyl. Z následujícícho textu to já chápu tak, že snadné programování se týká toho druhého dražšího čipu, který NENÍ AT89C2051. A já potřebuju pracovat (dočasně a jednorázově) právě s AT89C2051.
Za tu dvacku navíc však získáte obrovskou, opakuji OBROVSKOU výhodu - pro přeprogramování čipu nepotřebujete žádný zvláštní obvod (programátor), a navíc jej můžete přeprogramovat přímo za běhu. Nemusíte jej kvůli změně programu ani vytahovat z patice.AT90S2313 je totiž předchůdce čipů AVR AT Mega, které běžně používám. S tím problém není.
Tiskni
Sdílej: