Certifikační autorita Let's Encrypt oznámila, že bude volitelně nabízet krátkodobé certifikáty s šestidenní platností a navíc s možností vystavit je na IP adresu. Zvolit typ certifikátu bude možné v certifikačním profilu ACME.
Herní konzole Nintendo Switch 2 byla oficiálně potvrzena. Vyjde letos. Trailer na YouTube. Více ve středu 2. dubna na Nintendo Direct.
Byl vydán Linux Mint 22.1 s kódovým jménem Xia. Podrobnosti v přehledu novinek a poznámkách k vydání. Linux Mint 22.1 bude podporován do roku 2029.
Google Chrome 132 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 132.0.6834.83 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 16 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře (YouTube).
Byla vydána verze 11.0.0 knihovny libvirt (Wikipedie) zastřešující různé virtualizační technologie a vytvářející jednotné rozhraní pro správu virtuálních strojů. Současně byl ve verzi 11.0.0 vydán související modul pro Python libvirt-python. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Byla vydána nová verze 3.4.0 nástroje pro inkrementální kopírování souborů rsync (Wikipedie). Přehled oprav a vylepšení v souboru NEWS. Řešeno je 6 zranitelností.
V srpnu loňského roku byla vyhlášena RP2350 Hacking Challenge aneb oficiální výzva Raspberry Pi na prolomení bezpečnosti mikrokontroléru RP2350. Povedlo se. Včera byli představeni čtyři vítězové a jejich techniky.
Na čem aktuálně pracují vývojáři open source operačního systému Haiku (Wikipedie)? Byl publikován přehled vývoje za prosinec 2024. Vypíchnuto je začlenění webového prohlížeče Iceweasel, tj. alternativního sestavení Firefoxu.
Tetris a DOOM běžící v pdf. Proč a jak v příspěvku na blogu.
Společnost Oracle představila sadu nástrojů a skriptů pro sběr a analýzu dat o stavu linuxových systémů a jejich ladění pod společným názvem Oracle Linux Enhanced Diagnostics (OLED). K dispozici pod licencí GPLv2.
latarcyrheb-sun16.psf
. Po chvili patrania som zistil, ze tento font s balicku console-data
zmizol. Neviem s akych dovodov v changelogu som nic nenasiel. Tak som ho zmenil na lat2u-16
. Problem je vsak v tom, ze ked v terminaly prepnem klavesnicu napr. cez setxkbmap tak mi na slovenskej klavesnici ide pisat iba ýáíé a ostatne pismena s diakritikou ani nahodou. Predpokladam, ze problem bude vo fontoch, ale neviem kde by sa tie fonty mali nachadzat a co mam hladat. Pouzivam OS Debian Sid. Nejake napady ako to vyriesit?
setfont lat2a-16
loadkeys sk-qwerty
hrobar@cintorin:~$ locale LANG=sk_SK.UTF-8 LANGUAGE=en_US LC_CTYPE="sk_SK.UTF-8" LC_NUMERIC="sk_SK.UTF-8" LC_TIME="sk_SK.UTF-8" LC_COLLATE="sk_SK.UTF-8" LC_MONETARY="sk_SK.UTF-8" LC_MESSAGES="sk_SK.UTF-8" LC_PAPER="sk_SK.UTF-8" LC_NAME="sk_SK.UTF-8" LC_ADDRESS="sk_SK.UTF-8" LC_TELEPHONE="sk_SK.UTF-8" LC_MEASUREMENT="sk_SK.UTF-8" LC_IDENTIFICATION="sk_SK.UTF-8" LC_ALL=sk_SK.UTF-8 hrobar@cintorin:~$fonty som skusal nastavit cez setfont a vyhodilo mi to tuto hlasku
Warning: this is a shell wrapper; consider using consolechars(8) set_kernel_font: Invalid argumenttak som pouzil consolechars a to mi zase vypisuje
set_kernel_font: Invalid argumentcez
strace
som objavil toto
open("/usr/share/locale/en_US/LC_MESSAGES/libc.mo", O_RDONLY) = -1 ENOENT (No such file or directory) open("/usr/share/locale/en/LC_MESSAGES/libc.mo", O_RDONLY) = -1 ENOENT (No such file or directory) write(4, "set_kernel_font: Invalid argumen"..., 34set_kernel_font: Invalid argument ) = 34subor
libc.mo
skutocne neexistuje. Je sucastou balicka locales. Ked dam pregenerovat locales tak dostanem toto
Generating locales (this might take a while)... sk_SK.UTF-8... done cs_CZ.UTF-8... done en_US.UTF-8... done sk_SK.ISO-8859-2... done cs_CZ.ISO-8859-2... done en_US.ISO-8859-1... done Generation complete. *** update-locale: Error: LANGUAGE ("sk_SK") is not compatible with LANG (sk_SK)strace v tomto pripade nezabera. Cele je to nejake rozhasene.
Tiskni Sdílej: