Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
latarcyrheb-sun16.psf
. Po chvili patrania som zistil, ze tento font s balicku console-data
zmizol. Neviem s akych dovodov v changelogu som nic nenasiel. Tak som ho zmenil na lat2u-16
. Problem je vsak v tom, ze ked v terminaly prepnem klavesnicu napr. cez setxkbmap tak mi na slovenskej klavesnici ide pisat iba ýáíé a ostatne pismena s diakritikou ani nahodou. Predpokladam, ze problem bude vo fontoch, ale neviem kde by sa tie fonty mali nachadzat a co mam hladat. Pouzivam OS Debian Sid. Nejake napady ako to vyriesit?
setfont lat2a-16
loadkeys sk-qwerty
hrobar@cintorin:~$ locale LANG=sk_SK.UTF-8 LANGUAGE=en_US LC_CTYPE="sk_SK.UTF-8" LC_NUMERIC="sk_SK.UTF-8" LC_TIME="sk_SK.UTF-8" LC_COLLATE="sk_SK.UTF-8" LC_MONETARY="sk_SK.UTF-8" LC_MESSAGES="sk_SK.UTF-8" LC_PAPER="sk_SK.UTF-8" LC_NAME="sk_SK.UTF-8" LC_ADDRESS="sk_SK.UTF-8" LC_TELEPHONE="sk_SK.UTF-8" LC_MEASUREMENT="sk_SK.UTF-8" LC_IDENTIFICATION="sk_SK.UTF-8" LC_ALL=sk_SK.UTF-8 hrobar@cintorin:~$fonty som skusal nastavit cez setfont a vyhodilo mi to tuto hlasku
Warning: this is a shell wrapper; consider using consolechars(8) set_kernel_font: Invalid argumenttak som pouzil consolechars a to mi zase vypisuje
set_kernel_font: Invalid argumentcez
strace
som objavil toto
open("/usr/share/locale/en_US/LC_MESSAGES/libc.mo", O_RDONLY) = -1 ENOENT (No such file or directory) open("/usr/share/locale/en/LC_MESSAGES/libc.mo", O_RDONLY) = -1 ENOENT (No such file or directory) write(4, "set_kernel_font: Invalid argumen"..., 34set_kernel_font: Invalid argument ) = 34subor
libc.mo
skutocne neexistuje. Je sucastou balicka locales. Ked dam pregenerovat locales tak dostanem toto
Generating locales (this might take a while)... sk_SK.UTF-8... done cs_CZ.UTF-8... done en_US.UTF-8... done sk_SK.ISO-8859-2... done cs_CZ.ISO-8859-2... done en_US.ISO-8859-1... done Generation complete. *** update-locale: Error: LANGUAGE ("sk_SK") is not compatible with LANG (sk_SK)strace v tomto pripade nezabera. Cele je to nejake rozhasene.
Tiskni
Sdílej: