Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
wscons
, viz zde. Nemam to ale vyzkousene v praxi.
no co takhle nastavit spravny font pro terminal? :) me vim funguje spravne.myslim, ze tazateli se nejedna o terminal v grafickem prostredi, ale o ciste textovou konsoli.
wscons
, pripadne definici klavesnice. Pripadne nastaveni fontu pro konsoli (tusim ze to je v NetBSD nekde v jednom konfiguracnim souboru, nemam to ted u sebe).
Pokud se jedna o terminal v grafickem prostredi (xterm apod.), a ceska klavesnice jakoby funguje, ale pouze se nezobrazuji ty spravne znaky, tak bude mozna reseni nastaveni fontu v konfiguracnim souboru toho prislusneho programu, bud terminalu, nebo pripadne dokonce VIM samotneho.
Co jsem pouzival NetBSD, tak protoze nejsem zrovna fanatik prikazove radky, vedome jsem se o cestinu v konsoli (i v Konsoli) nesnazil, proto ted radim pouze teoreticky. V prostredi KDE mi cestina diky vyse zminenemu doplneni LC_CTYPE fungovala bez problemu.
takže zkusím tedy až dorazím domů doinstalovat KDE, i dyž to není moje oblíbená značka čaje.Myslim, ze to nezalezi az tak na KDE, kazde graficke prostredi je asi mozne nastavit na cestinu (pouze ja zkousel v NetBSD jen KDE, protoze je to moje oblibene;). Nejake diskuse o problemech jsem zaregistroval jen co se tyce jazykoveho prostredi ciste konsole (tj. bez grafickeho prostredi). Zajimave, clovek by rekl, ze to ve Slackware bude podobna zalezitost jako v NetBSD...
Tiskni
Sdílej: