Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
deny message = sender envelope address $sender_address is locally blacklisted here. If you think this is wrong, get in touch with postmaster !acl = acl_whitelist_local_deny senders = ${if exists{CONFDIR/local_sender_blacklist}\ {CONFDIR/local_sender_blacklist}\ {}}Pak jenom stačí přidat blokované domény do
/etc/exim4/local_sender_blacklist
:
domain1.example !local@domain2.example domain2.examplePro IP adresy je to velmi podobně:
deny message = sender IP address $sender_host_address is locally blacklisted here. If you think this is wrong, get in touch with postmaster !acl = acl_whitelist_local_deny hosts = ${if exists{CONFDIR/local_host_blacklist}\ {CONFDIR/local_host_blacklist}\ {}}A adresy se pak píší do
/etc/exim4/local_host_blacklist
.
Co raději použít nějaký blacklist a neřešit to ručně?
no z domeny hanmail.net mi chodi strasne vela spamu, blokovat v iptables to nemozem pretoze maju strasne vela ip-ciek, mam este dost stary Exim (nie Exim4) a tam som uz vyskusal :
acl_check_sender:
deny senders = /etc/exim/sender_reject.list
accept
a neslo mi to , vypisalo mi v paniclog-u, ze na tom riadku mam chybuv configuracii, takze zrejme to nieje mozne pouzit. Vyskusal som aj %blacklist_senders v Amavis a ucinok ziaden. Proste by som chcel aby vsetko co mi chodi na router (na ktorom mam aj Exim) z tej domeny, aby to hnet zahadzovalo. Spamassassin mi to tiez nezachytava.
THX
acl_check_rcpt:
(resp. to co je nastavené v acl_smtp_rcpt
)? A na jednom řádku to skoro určitě nebude fungovat.
samozrejme ze som to neaml na jdenom riadku , to som len tak tu prilepil
no ja som to opil presne z jedneho postupu co som nasiel na nete, takze by to malo byt OK. ale mne to nejde , zrejme preto ze mam dost stary Exim, ale neverim tomu ze neexistuje nieco co mi dokaze zahadzovat maily z tej domeny, hmm.
Tiskni
Sdílej: