Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Ok, pokud se ty síťovky se switchem dohodnou na 100mbps full duplex, tak má být rychlost cca 10MB/s
Jinak jsem data nepřenášel, protože FTP server nemám a připojení na net mám jenom 512kbps, takže to při přístupu na net nepoznám. A co je SCP nevím :o)Na jedno PC nainstalujte FTP server a na druhém z něj zkuste něco stáhnout. K tomu Internet nepotřebujete.
Kabely mě cvakal a síť zapojoval chlápek z firmy, co mě poskytuje připojení na net.To nic neznamená. Co já viděl blbě zapojených sítí od "poskytovatelů" připojení na Internet.
Nastvení samby je výchozí ze SuSE, promě pracovní skupiny (tu mám nastavenou na "pikalek")Skupina by měla být nastavená stejně na obou strojí (ale to asi máte, protože byste se jinak nepřipojil).
Switch je StLab, stál 150,-, je to na 5 portů. Při té příležitosti se zeptám - k čemu slouží ten, u kterýho je nápis "uplink"?150kč, hmm. Switche stojí kolem 1000kč.
Uplink je speciální port, pomocí kterého lze spojovat více switchů a chová se to jak jeden. Taky ho můžete použít jako standartní port (pozor obvykle vyžaduje křižený kabel -- stejný jako při spojení PC-PC).
Soubory z Windowsu na Linux se přenášejí asi 2MB/s a z Linuxu na Windows kolem 0,5MB/s.
Ruzne rychlosti v ruznem smeru - tak se casto projevuje blba autodetekce rychlosti karty. Zkus nastavit "natvrdo" 100 mbps full duplex na obou sitovkach (ve Win i v Linuxu).
man ethtool
(například)
ethtool jak radi vyse neznam (ale samozrejme si hned doplnim vzdelani
ethtool -s eth0 autoneg off speed 100 duplex fullPodle popisu bych vsadil 10:1, ze problem je prave v duplexu. Na Win pak stejne nastaveni rychlosti i duplexu ve vlastnostech karty. Mam zkusenost, ze jednoduche switche se nechaji k nejvyssi rychlosti a full duplexu premluvit snadneji, nez k ostatnim nastavenim (ale neni to absolutni).
socket options = IPTOS_LOWDELAY TCP_NODELAY SO_RCVBUF=8192 SO_SNDBUF=8192
Tiskni
Sdílej: