Komunitná konferencia Bratislava OpenCamp, ktorá sa uskutoční už o tri týždne 5. 4. 2025 na FIIT STU pozná svoj program – návštevníkom ponúkne 3 paralelné behy prednášok a workshopov na rôzne témy týkajúce sa otvoreného softvéru či otvorených technológií.
Časopis MagPi od nakladatelství Raspberry Pi se s číslem 151 přejmenoval na Raspberry Pi Official Magazine. I pod novým názvem zůstává nadále ve formátu pdf zdarma ke čtení.
Japonská SoftBank Group kupuje firmu Ampere Computing za 6,5 miliardy dolarů. Ampere Computing vyrábí 32-128jádrové procesory Ampere Altra a 192jádrové procesory AmpereOne.
Byla vydána (𝕏) nová verze 2025.1a linuxové distribuce navržené pro digitální forenzní analýzu a penetrační testování Kali Linux (Wikipedie). Přehled novinek v oficiálním oznámení na blogu.
Po půl roce vývoje od vydání verze 47 bylo vydáno GNOME 48 s kódovým názvem Bengaluru. Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání a v novinkách pro vývojáře. Vypíchnout lze počáteční podporu HDR, nová výchozí písma Adwaita Sans a Adwaita Mono, přehrávač zvukových souborů Decibely, Pohodu v Nastavení (Digital Wellbeing), …
Engineering Open House v Red Hatu v Brně proběhne v pondělí 31. března [Facebook].
Byla vydána nová stabilní verze 7.2 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 134. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Eric Migicovsky, zakladatel společnosti Pebble, v lednu oznámil, že má v plánu spustit výrobu nových hodinek Pebble s již open source PebbleOS. Včera je představil a spustil předprodej: Core 2 Duo za 149 dolarů s dodáním v červenci a Core Time 2 za 225 dolarů s dodáním v prosinci.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.4. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Byla vydána Java 24 / JDK 24. Nových vlastností (JEP - JDK Enhancement Proposal) je 24. Nová Java / JDK vychází každých 6 měsíců. LTS verze jsou 8, 11, 17 a 21 a bude 25.
Už jsem to jednou řešil a nevyřešil, jelikož jsem zkoušel moduly a zbytek mít na odlišném místě. Čili doufám, že příště mi to projde .
Doporučuji přečíst README s /usr/src/linux ...
To configure and build the kernel use: cd /usr/src/linux-2.6.N make O=/home/name/build/kernel menuconfig make O=/home/name/build/kernel sudo make O=/home/name/build/kernel modules_install install Please note: If the 'O=output/dir' option is used then it must be used for all invocations of make.čili pak tu cestu přetáhnout do /lib/modules/verze jádra. Případně to psát bez cest, když ve vlastním systému to jádro (verzi) ještě nemáte a pak přetáhnout opět komplet (u mne) /usr/src/linux-2.6.16 a /lib/modules/2.6.16, a do grubu mi přibyl řádek
title Debian GNU/Linux, kernel 2.6.16 kernel (hd0,0)/vmlinuz-2.6.16 root=/dev/hda6 ro nomce ramdisk_size=100000 lang=us apm=power-off vga=791 initrd (hd0,0)/initrd-2.6.16.img(Takhle jsem použil zkompilované jádro pro MDV i pro Quantiana na disku, jen jsem dokopíroval ty dva adresáře a upravil grub = u vás by to mělo makat stejně, pokud přizpůsobíte jádro konfiguraci.)
Pokud chces kompilovat jen jadro, myslim ze by to bezproblemu slo i na tom slabsim (tak do ctyr, sesti hodin). Osobne jsem si na pentium 166 56 mB ram zkompiloval cely system i s firefoxem, wesnothem a takovymi silenostmi (ale to uz je na tydny).
Ale pokud tam budes neco kompilovat casteji, tak se to rozhodne hodi. Ja jen ze kdyby to bylo jen jadro, tak by cas hranim si s timhle nemusel byt umerny vysledku (neboli nez to rozjedes, jadro mas skompilovane :)).
make
) a soubor arch/i386/boot/bzImage přesuneš na ten slabší pc do /boot a nastavíš loader (grub/lilo).
Když tam budou muset být i moduly, tak ty také nějak zkopírovat do /lib/modules/neco. Nevím přesně odkud, nechte se inspirovat ostatními příspěvky. A hlavně nesnažit se všude hledat problém
Tiskni
Sdílej: